Gjykata Kushtetuese e Afrikës së Jugut refuzon ankesën e Oscar Pistorius

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Afrikës së Jugut ka refuzuar ankesën e atletit dhe ish-kampionit paraolimpik, Oscar Pistorius lidhur me verdiktin për vrasjen e të dashurës së tij, Reeve Steenkamp, të kryer në vitin 2013, shkruan Anadolu Agency (AA).

Si rrjedhojë e kësaj janë larguar të gjitha pengesat për gjykatësit për të dënuar Pistoriusin për vrasje, dhe këtë mund të bëjnë që në seancën e radhës e cila është caktuar për datën 18 prill.
Aktualisht, Pistorius gjendet në arrest shtëpiak, ndërkohë që në ankesën e tij drejtuar Gjykatës Kushtetuese kishte thënë se gjykatat e tjera kishin gabuar atëherë kur e dënuan për vrasje nga pakujdesia.

Dënimi minimal në Afrikën e Jugut është 15 vite burg, mirëpo gjykatësit mund të zbusin dënimin nëse konstatojnë se ka rrethana lehtësuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP