MPB paralajmëron: Shpeshtohet dukuria e kriminalitetit-kompjuterik

Sektori për kriminaliteti kompjuterik dhe mjekësia-ligjore digjitale, pranë Shërbimeve Qendrore të Policisë në MPB, paralajmëron se ka filluar të shfaqet shpesh dukuria e mashtrimeve nëpër internet i biznesit ilegal-elektronik, nëpërmjet postës elektronik dhe mes kompanive të Maqedonisë dhe biznes-partnerëve të tyre të shteteve të huaja, kryesisht nga Azia, Afrika ose nga Amerika Latine”, njoftoi sot Ministria e Punëve të Brendshme, njofton Portalb.

“ Thuhet, grupe të organizuara mirë kriminale me aplikimin spam-mesazhe (spam), metodi “fishing” (phishing) dhe social inxhinering (social engineering), arrijnë ta “vjedhin” fjalëkalimin për qasje deri te e-maili i njërit nga biznes-partnerëve me të cilën kanë arritur deri te historiati i komunikimit të plotë. Këto grupe kanë krijuar e-mail adresa të reja, të cilat minimum janë më të ndryshme se origjinalet. Mesazhin origjinal e marrin dhe e përpunojnë dhe e dërgojnë në njërën nga e-mailat e rrejshme. Pastaj të njëjtën ia kanë dërguar partnerit që të ketë ndryshim të llogarisë bankare për pagesat e mjeteve, ndërkaq dhe kërkojnë mjetet avance të paguhen në llogari të re” njoftojnë nga MPB. /Portalb

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP