fbpx
  17:23, 20-10-2021

  RMV, të rinjtë mund të aplikojnë me ide dhe logo për të siguruar një vizitë në OKB dhe çmimin prej 1 000 euro

  Të rinjtë e Maqedonisë së Veriut do të mund të aplikojnë në kuadër të konkursit “Imagjino” me ide për Agjendën…
  13:31, 20-10-2021

  RMV, na duhen sensorë për matje të glikemisë pa dhimbje, thotë Mia Çiçkariq, një 16 vjeçare me diabet

  Mia Çiçkariq ka 16 vjet dhe është nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Orce Nikollov”. Ajo që këtë vajzë…
  10:27, 20-10-2021

  Me telefonin ikonik të lodrës “Fisher Price” tani mund të bëni telefonata

  Telefoni ikonik i Fisher-Price me emrin Chatter ka 60 vite që kënaq fëmijët. Për të festuar përvjetorin, Mattel e ka…
  09:05, 20-10-2021

  RMV, sot filloi skriningu i nxënësve për zbulimin e rasteve asimptomatike me koronavirus

  Sot ka filluar testimi për praninë e kovid-19 të nxënësve në 9 shkolla të mesme të Shkupit, transmeton Portalb.mk. Gjat…
  21:40, 19-10-2021

  Akullnajat e rralla të Afrikës mund të shkrihen për shkak të ndryshimit të klimës

  Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) paralajmëroi se akullnajat e rralla të Afrikës mund të shkrihen për shkak të ndryshimit të klimës,…
  19:22, 19-10-2021

  RMV, deri të premten nxënësit do të mund të aplikojnë me punime për çmimet në vlerë deri 6 000 denarë

  Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut deri më 22 tetor do të pranon punime nga nxënësit e shkollave fillore dhe…
  17:01, 19-10-2021

  Facebook-ut i kërkohet të japë informacione për ndikimin e platformave të saj te fëmijët

  Sekretari britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid, ka thënë se kompania Facebook duhet të tregojë se çfarë di rreth dëmit që…
  13:51, 19-10-2021

  Taksa ekologjike për karburantet “ka ngecur” në Parlament, numri i automjeteve dizel brenda 8 vjetësh u rrit për 160.000 (infografik)

  Edhe pse ishte premtuar se do të fillonte të aplikohet nga 1 korriku, taksa ekologjike për karburantet nuk funksionon deri më…
  15:54, 18-10-2021

  Samiti Rinor për ndryshime klimatike do të mbahet në QKR më 20 tetor

  Të rinjtë do të kenë mundësi reale për të kontribuar në negociatat ndërkombëtare për ndryshimet klimatike në Samitin Rinor për…
  14:05, 18-10-2021

  Final Fantasy 14 tejkaloi 24 milion lojtarë, u bë loja më fitimprurëse në seri (VIDEO)

  Gjatë një ngjarjeje të fundit paraprake për zgjerimin e ardhshëm Final Fantasy 14: Endwalker, drejtori Naoki Yoshida zbuloi se kohët…
  20:51, 16-10-2021

  RMV, studentët mund të aplikojnë për bursa në vlerë prej 4 200 denarë deri më 26 nëntor në Albiz

  Studentët e Maqedonisë së Veriut do të mund të aplikojnë deri më 26 nëntor të këtij viti për të fituar…
  16:21, 16-10-2021

  Zbulim i jashtëzakonshëm: Radiovalë misterioze, vijnë nga zemra e Rrugës së Qumështit (Video)

  Radiovalë misterioze që vijnë nga zemra e Rrugës së Qumështit i kanë habitur astronomët. Për momentin, ata nuk e kanë…
  13:06, 16-10-2021

  Gjithçka që duhet të dini për lojën Clash Royale, pse është kaq interesante dhe pse duhet ta luani?

  Miliona njerëz luajnë lojëra në komjuterë dhe telefonë celular, ky numër dita ditës shtohet dhe bile ka nga ata që…
  10:00, 16-10-2021

  Tik Tok-eri i njohur nga Norvegjia, Mustafa Ahmed, në një intervistë ekskluzive për Portalb (VIDEO)

  “Përshëndetje”, “Si je” dhe “Falemnderit” ishin fjalët që kishte mësuar brenda tre muajve qëndrimi në Shkup Mustafa Ahmedi, Tik Tok-eri…
  07:30, 16-10-2021

  Studentët e Maqedonisë së Veriut çdo vit e më të interesuar për programin Erasmus+ (Infografik)

  Erasmus+ është program i Bashkimit Evropian i cili e mbështet arsimin, trajnimin, rininë dhe sportin në Evropë. Pjesë e këtij programi…
  19:15, 15-10-2021

  Kapiteni Kirk pas kthimit nga gjithësia: Shkatërrimi i planetit është vetëvrasje për të gjithë ne

  Uiliam Shatner “i kapluar nga pikëllimi” foli për përvojën e tij nga fluturimi në gjithësi. Vetëm një ditë pasi u…
  18:00, 15-10-2021

  Nuk e kuptoj rezistencën e prindërve për të marrë strisho prej fëmijëve të tyre, u shprehet i habitur Danillovski

  Nga skriningu në shkolla që e bën Ministria e Shëndetësisë mund të ketë dobi vetëm nëse ka një pasqyrë të…
  17:19, 15-10-2021

  Ministria i publikoi fituesit e bursës “Boris Trajkovski” në Maqedoninë e Veriut

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka publikuar listën me 20 fituesit e bursës “Boris Trajkovski”, bursë që i jepet studentëve…
  17:10, 15-10-2021

  UEJL, studentët nëpërmjet eksperiencës së tyre evropiane apeluan që programi Erasmus+ të shfrytëzohet sa më shumë

  Sot në Universitetin e Evropës Juglindore (UEJL) në kuadër të Erasmus+ Ditëve u mbajt ngjarja “Hear my Erasmus Story”, ku…
  13:00, 15-10-2021

  Pandemia ua ka shtrembëruar nxënësve shtyllën kurrizore dhe shputat e këmbëve – paralajmërojnë mësimdhënësit

  Qëndrimi ulur një kohë më të gjatë, niveli i ulët i aktivitetit fizik që u imponua nga pandemia Kovid-19, ka…
  22:34, 14-10-2021

  Microsoft paralajmëron mbylljen e faqes LinkedIn në Kinë

  Kompania Microsoft bëri të ditur të enjten se më vonë gjatë këtij viti do të ndalë funksionimin e rrjetit social…
  15:18, 14-10-2021

  Të rinjtë nga gjashtë komuna kanë zgjedhur projekte të gjelbra që ata po kërkojnë nga kryetarët e bashkive të ardhshme

  Të rinjtë nga komunat Çair, Aerodrom, Karposh, Kisela Voda, Kumanovë dhe Prilep dorëzuan projekte konkrete të gjelbra tek kandidatët për…
  14:49, 14-10-2021

  Seriali “Squid Game” shkaktoi polemika: Mësuesit britanikë të shqetësuar për efektet e dëmshme te fëmijët

  Brenda një jave nga publikimi i Netflix, seria Squid Game u bë një nga programet më të shikuar në platformë.…
  13:23, 14-10-2021

  RMV, studentët përmes peticionit online kërkojnë që bursat e rritura të vlejnë për të gjithë

  Pothuajse 8.000 nënshkrime numëron peticioni online i ngritur nga studentët, përmes të cilit kërkojnë që bursat e rritura të shpallura…
  22:02, 13-10-2021

  Filmi “Motra” nga Dina Duma është kandidati nga Maqedonia për Oskar

  Shoqata e punonjësve të filmi të Maqedonisë kanë zgjedhur filmin “Motra” të regjisores Dina Duma për kandidat nacional të Maqedonisë…
  14:59, 13-10-2021

  Nxënësve të Vizbegut u është siguruar transport i organizuar për në shkollë

  Nxënësve të vendbanimit Vizbeg më në fund u është zgjidhur çështja e transportit. Me këtë, ata nuk do të kenë…
  14:33, 13-10-2021

  Filipçe: Prindërit ta pranojnë skriningun e fëmijëve, do të zbulojmë raste asimptomatike me korona virus

  Nga nesër, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës do të kërkohen pëlqim me shkrim nga prindërit për skriningun…
  13:19, 13-10-2021

  Kapiteni Kirk sot do të niset në hapësirë ​ – fluturimi mund të ndiqet drejtpërdrejtë

  Aktori William Shatner së bashku me tre të tjerë sot (13 tetor) do të fluturojnë në hapësirë, njoftoi kompania “Blue…
  11:00, 13-10-2021

  Për ngrohje dhe transport “të gjelbër”, Austria futi taksë ekologjike dhe shpërblime për qytetarët e saj

  Nga 1 korriku i vitit 2022, qytetarët e Austrisë do të kenë sistem tatimor të reformuar, i cili do të…

  16-vjeçari Dashmir Elezi nga K.F “Shkëndija” është në listën e 60 futbollistëve më të talentuar në botë! ⚽

  Të rinjtë dorëzuan më shumë se 600 propozime për komuna të gjelbra. Idetë e tyre iu paraqitën kandidatëve për kryetarë në prag të zgjedhjeve lokale me ndihmën e shoqatës “Go Green”.🌱

  MPB vjen me një fushatë THUAJ JO! – për të rritur ndërgjegjësimin për rreziqet dhe pasojat e ndarjes së fotografive dhe videove me të huajt në internet.

  Shëndeti mendor është një temë e rëndësishme, por të rinjtë zakonisht flasin për të vetëm me bashkëmoshatarët e tyre.

  Kulturē & art

   16:08, 20-10-2021

   Tetovë, nesër fillon edicioni jubilar i festivalit “Ditët e Naimit” (Video)

   Prej nesër deri të shtunën (24 tetor) në Tetovë do të mbahet Edicioni i 25-të i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë…
   15:07, 19-10-2021

   RMV, të enjten fillojnë “Ditët e Filmit Shqiptar”

   Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Shkup në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Kinematografisë (QKK) në Tiranë dhe Cinematekën e…

   Shëndeti

    19:33, 18-10-2021

    Kush duhet të marrë dozën e tretë, ndërsa kush dozën përforcuese – nga çfarë dallojnë?

    Doza e tretë duhet të kuptohet si dozë shtesë për individët të cilët supozohet se nuk kanë zhvilluar përgjigje imune…
    17:48, 13-10-2021

    Marrja e përditshme e aspirinës mund të shkaktojë dëme serioze

    Njerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspirinë përditë. Kështu thuhet në udhëzimet paraprake të një grupi…

    Këndi studentor

     15:14, 10-10-2021

     Ndikimi i frustrimit politik në mirëqenien e të rinjve në RMV

     Besoj fort se të gjithë jemi të vetëdijshëm për gjendjen alarmante në të cilën gjendet Republika e Maqedonisë së Veriut.…
     13:48, 25-08-2021

     EDUKIMI BRENDA MUREVE

     Shoqëria njerëzore karakterizohet nga bashkëjetesa e lumtur dhe pa dallime mes njëri-tjetrit. E këtillë është me shekuj të tërë, pavarësisht…
     11:16, 26-07-2021

     Zvarritja akademike në jetën e studentëve

     Në fjalorin e gjuhës shqipe, fjala ‘zvarrit’ në kuptimin e figurshëm përshkruhet si: e mbaj nëpër duar për një kohë…
     19:01, 17-07-2021

     MËSIMDHËNIA NË KUSHTE PANDEMIE

     Jetesa njerëzore në kushte pandemie, duke pasur parasysh faktin se përfshiu gjithë botën, pa bërë dallime, me të cilat natyra…
     Back to top button