fbpx

Poezi

 • Photo of Në sheshin e kaltër të qiellit

  Në sheshin e kaltër të qiellit

  Në sheshin kaltëror të qiellit Tymi me re të verdha u ëmbëlsua, Natën ai ëndërron. Njerëzit flenë, Ankthi më mundon…

  Lexo më shumë
 • Photo of Melodi e këputun

  Melodi e këputun

  Melodi e këputun – lot i kjartë nga syni i një grues së dashun… andje e përplasun, xhevahir i tretun,…

  Lexo më shumë
 • Photo of LULJA

  LULJA

  Një lulëz mes një libri gjeta, Të tharë edhe pa kundërmim; Dhe për një çast i shtangur mbeta E humba…

  Lexo më shumë
 • Photo of SI ERDHE TI?

  SI ERDHE TI?

  Si, erdhe ti?! Plot mall sytë s’i ngrita Dhe s’të dallova, kur u ktheve, jo! O çast i lumtur e…

  Lexo më shumë
 • Photo of SONTE

  SONTE

  Jetoj brenda syve të tu, në sytë e mi ti ke shtëpinë. S’jemi vetvete, secili është tjetri. Vera ime ka…

  Lexo më shumë
 • Photo of SIME SHOQE

  SIME SHOQE

  Kaq afër jemi, por kaq larg, Të lutem mos më prit, Na ndajnë terre rreth e qark, Dhe yll për…

  Lexo më shumë
 • Photo of DËSHIRA

  DËSHIRA

  Lërmë t’i shoh plantacionet e trupit tënd, Jam bujk i veçantë e si bujk më vjen mirë, Dy buzët, qershitë…

  Lexo më shumë
 • Photo of TË KUJTOHET, LILI?

  TË KUJTOHET, LILI?

  Shkruan poeti i ndjerë nga Tetova, Murtezan Arifi. Ishte dasëm… Në çdo ane vinte erra raki Qe e dehur edhe…

  Lexo më shumë
 • Photo of ODEONI SHPIRTËROR I NJË POETESHE

  ODEONI SHPIRTËROR I NJË POETESHE

  Vëzhgim kritik nga Ejup Ajdini për librin “Odeoni i shpirtit tim” të poetes Behare Shabani – Neziri, (botuar më vitin…

  Lexo më shumë
 • Photo of Poetesha që ka një botë në xhep

  Poetesha që ka një botë në xhep

  Vështrim rreth librit me poezi “Në xhep kam një botë” të poetes, Vjollcë Berisha, Tetovë, 2005 – Nga Ejup Ajdini…

  Lexo më shumë
Back to top button
Close