fbpx

Tre persona të vdekur nga bakteri listeria në Maqedoni

Në 30 ditët e fundit në Maqedoni janë regjistruar 7 raste tek të cilët në laborator është konstatuar se bartin bakterin listeria prej së cilës tre ndërruan jetë.

Sic informojnë nga Ministria e Shëndetësisë mosha e personave të vdekur është 72, 59 dhe një fëmijë i posalindur.

Listeria është bakteri e cila paraqitet më shpesh me konsumimin e ushqimit të kontaminuar me bakterin listeria, siç është mishi, prodhimet e qumështit dhe perime të palara mirë.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close