fbpx

Izraeli zgjeron operacionin, së paku 40 të vrarë nga sulmet e sotme (Video +16)

Izraeli thotë se ka zgjeruar operacionin tokësor kundër Hamasit, ndërkaq banorët në Gaza kanë raportuar bombardimin më të rëndë që nga fillimi i konfliktit, 13 ditë më parë.

Në një deklaratë, ushtria e Izraelit tha se forcat e tjera kanë bashkuar “përpjekjet për të luftuar terrorin” në Gaza.

Më shumë se 40 vetë u vranë në lindje të qytetit të Gazës, i kanë thënë zyrtarët e spitalit BBC-së.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-mun, do të arrijë në Katar ku do të takohet me presidentin palestinez, Mahmud Abas, transmeton Telegrafi.

Vizita e tij është pjesë e një turneu rajonal që synon tu ndihmojë izraelitëve dhe palestinezëve që t’i japin fund dhunës dhe të gjejnë një mënyrë për të ecur përpara.

Por numri i të vdekurve ka vazhduar të rritet në fundjavë, me 395 palestinezë të vrarë deri tani, që nga fillimi i operacioneve, 13 ditë më parë.

Sipas OKB-së, shumica e të vrarëve janë civilë.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close