fbpx

Papa bën thirrje për qetësimin të situatës

Në një prononcim të së Dielës nga Papa Françesku, thuhet se izraelitët dhe palestinezët nuk duhet të tregojë forcat për t’u arritur tek paqja, por ajo le të arrihet me bisedime dhe duke ndalë menjëherë sulmet mbi njëri-tjetrin.

Edhe ministri gjerman i punëve të jashtme, Steinmeier, pritet që të udhëtojë sot në Izrael ku edhe do bisedohet mbi arritjen e paqes.

Konfliktit 6 ditor në Gaza nuk po i shihet fundi, përkundër disa takimeve dhe presioneve perëndimore mbi ndalimin e saj. /Portalb

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close