fbpx

Mesazh politikës në Maqedoni, të vendosin a duan ky shtet të mbijetoj ose ta shkatërrojnë

Në Maqedoni situata ndëretnike dhe ndër-fetare ka qenë, është dhe përherë do jetë e brishtë dhe në shërbim të politikave që dështojnë në këtë shtet. Pushtetit inteligjent, me vizion të qartë për ardhmërinë, nuk i duhen emocione që ti mbuloj dështimet. Pushtetet që nuk janë autoritare dhe policore nuk kanë nevojë për manipulim të gjendjes së ndjeshme ndëretnike dhe ndërfetare për përfitime personale dhe politike.

Protestave ju duhet organizim i mirëfilltë i cili nuk do ta devijoj kursin kombëtar shqiptar dhe me strategji gjithëpërfshirëse do të fokusohet në sulm ndaj padrejtësisë dhe diskriminimit që ushtrohet nga gjyqësori. Kjo strategji do siguroj edhe përkrahjen e grupeve tjera etnike, fetare, sociale dhe kulturore.
Nuk ka kuptim që këto protesta të etiketohen vetëm si shqiptare dhe kombëtare, meqenëse ne e luftojmë sistemin e brishtë të korruptuar dhe diskriminues dhe nuk jemi popull që ushqehet me urrejtje por që lufton për liri. Këtu në fakt lufton sundimi Iiligjit me dëshirën etnocentrike të gjyqësorit i cili përveç që nuk është transparent dhe gjykon mbi baza etnike dhe fetare, është skajshmërish i korruptuar, i politizuar dhe e ka ngulfatur sistemin politik si dhe zhvillimin ekonomik.

Sot kjo padrejtësi i ndodh një shqiptari të pafajshëm, mirëpo nesër do ti ndodh gjithë qytetarëve të Maqedonisë. Të lidhur si zorrët e trasha gjyqësori, prokurorja, ekzekutivi dhe politika, si duket kanë lidhur pakt të sigurojnë ndjenjën e frikës dhe mospasjes së mbështetjes nga shteti, në eliminimin e mos-ndëshkimit të krimineleve, qoftë ata të jenë gjykatës ose politikan. Gjyqësori në procedure jo transparente dhe dubioze si dhe në procedurë misterioze dhe skajshmërish të politizuar, sjell vendime monstruoze duke kryer vrasje makabre të lirisë të qytetarëve të pafajshëm.

Në kësi lloj rastesh nuk duhet fajësuar partitë politike por gjykatën, prokurorinë dhe ministritë e punëve te brendshme dhe drejtësisë të cilët inteligjencën për montime të rasteve nuk e përdorin për t’ia siguruar ëndrrën këtij shteti që mbështetet mbi këmbë të kristalta, skajshmërish të ndjeshme në tronditje tektonike që vijnë si pasojë e urrejtjes dhe frikës nga e panjohura.

Në kësi rastesh është non-sens që vetëm partitë politike shqiptare të dalin, gati me deklaratë te përbashkët për qetësimin e situatës, nga se fajin nuk e kanë vetëm protestuesit shqiptar që duan ta shfrytëzojnë mundësinë kushtetuese për shprehje të lirshme të mendimeve dhe qëndrimeve, fajin gjithashtu e kanë edhe ata që nuk bëjnë reforma në gjyqësorin, posaçërisht në funksionimin e prokurorisë. Fajin e kanë edhe ata që janë duke i keqpërdor rrjetet sociale për promovim të mesazheve raciste si dhe autoritetet që nuk i ndëshkojnë ata anëtar të rrjeteve sociale, fajin e kanë politikanët dhe funksionaret që heshtin ose japin deklarata që nxisin urrejtje ndëretnike dhe ndërfetare.

Mbi gjithçka që ndodh, mendoj se manipulohet inteligjenca e popullit, duke kalkuluar në autoritetin dhe respektin e intelektualëve dhe paqedashësve në qetësimin e situatave të brishta që vetë ata i nxisin. Kjo kërkesë për qetësim të situatave të ndjeshme ndëretnike dhe ndërfetare, ndodh në një trajektori të njohur për aktivistët e shoqërisë civile, analistët dhe krijimtarive të opinionit publik.

Unë më nuk dua të vendosem në shërbim të strategjive afatshkurtër të politikes së tanishme. Ata që i nisin këto lloje të konflikteve të panevojshme le ta mendojnë mirë se çka duhet bëre që të mos vijmë gjer në këtë derexhe dhe jo të apelojnë në qetësimin e situatave pasi krijohet atmosferë e dhunshme si dhe të kërkojnë ndihmë nga krijuesit e opinioneve. Unë përherë do të paralajmëroj dhe do mundohem të parandalojë situata të dhunshme, po se kam fuqinë e shtetit të merrem me pasojat nga vizionet e kalbura të mendjeve të ndryshkura. Politikës në pushtet ju kisha len mesazh që ta rregullojnë veten, më pas gjyqësorin dhe le të vendosin a duan ky shtet të mbijetoj ose ta shkatërrojnë. Në ndërkohë le ti ndëshkojnë ata që postojnë mesazhe me përmbajtje raciste dhe nxisin urrejtje ndëretnike dhe ndërfetare, meqenëse kanë bazë dhe argumente jo vetëm për aktpadi nga prokurorja por edhe vendim për dënim nga gjyqi përkatës. Për ata që nesër do dalin ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për shprehje të mendimit dhe qëndrimit duke protestuar, kosha apeluar të jenë sa me të zëshëm duke kënduar dhe vallëzuar por jo duke ushtruar dhunë mbi qenie njerëzore, objekte materiale dhe natyrës

Tags

Lajme të ngjashme

Komentet

 1. 🙂 naletav na tvoja kolumna i so radost pocnav so obidot da ja procitam 🙂 i pred da prodolzam
  sakam da ti go kazam mojot stav
  pred se zatoa sto si mi drag i zatoa sto te cenam i pocituvam
  smetam deka vo konkretnava situacija ima mnogu pricini za protest:
  prezumpcijata na nevinost bese narusena uste od prviot den
  sudskiot proces i postapkata na razlgeduvanje i usvojuvanje dokazen materijal
  bese nekorektna i netransparentna
  a zavrsniot zbor na javnata obvinitelka bese vo celost nacionalisticki
  i sovinisticki
  i na kraj
  vcerasnata izjava na grujo deka
  nekoi dokazi ne bile prezentirani na javnosta zatoa sto ke ja izgubele svojata pravna sila
  ja smetam za navredliva za sekoj intelegenten gragjanin, a osobeno ako sum albanec
  ja davam i celata moja podrska na site moi sogragjani koi smetaat deka po policajcite i sistemot treba mashki da se udri
  zatoa shto i tie nas ne ne stedat
  🙂
  a sea prati nekoj prevod od kolumnava za da vidam sto si napisal 🙂 google translate na prviot pasus vika:
  In Macedonia, the situation interethnic and inter-religious has been, is and will always be fragile and service policies that fail in this country. Intelligent power with a clear vision for the future, not the emotions that you should cover failures. Authoritarian governments are not police and do not need to manipulate the situation of ethnic and religious sensitive personal and political benefit.
  so ovoj pasus se slozuvam 100%
  no se plasam da ne mi izbega nekoja sustina vo ostanatiot del od tekstot
  paqedashësve= pacifikacija ?
  ok… mislam deka nisto ne razbrav pogresno, i mislma deka se slozuvam 100% so tebe
  samo sto organizatorite za ovoj proces
  treba namesto albanskata kauza, da ja potenciraat humanata dimenzija
  kako sto i samiot kazuvas
  ako denes nepravdata i diskriminacijata na sudstvoto se prakticirase vrz albanec, utre ke bide vrz makedonec
  no da potsetam
  vrz makedonci ovie nepravilnosti se prakticiraat vo mnogu poogolem broj 🙂 slucajot ramkovski, slucajot boskovski, slucajot shipovic, slucai i slucai i slucai
  ona sto nie kako dve zaednici ne smeeme da go dozvolime
  e da manipuliraat so nasata etnicka pripadnost
  nie imame isti problemi
  nevrabotenost, siromastija, korupcija na vlasta, neperspektivnost i kolektiven idiotizam
  neprijatelot, toj zaednickiot, ke go prepoznaeme po slednovo: koj prv ke napravi razlika i distinkcija megju nas na etnicka osnova, “tie albancite i tie makedoncine”
  [manipulatorite so nasite krevki cuvstva ( i so ova se slozuvam so tebe) ke gi prepoznaeme po ovoj vokabular
  upotreben i upotrebuvan mnogu porano od denesniot protest
  se nadevam deka ke go procitas ova dolgo pisanie 🙂
  i da preneses megju sogragjanite koi denes ke otidat da protestiraat: trgnete gi znaminjata na nerazbirlivi pisma, na albanskoto da go dodadat i makedonskoto zname, i ebete im ja majkata na dzandarine i topovine, tie se tamu za da bidat upotrebuvani protiv nas, a ne za nas ! ! !

  1. Ivica, blagodaram za interesot da se potrudis da ja razberes kolumnata. Tokmu toa sto go kazuvas e sustinata na moite stavovi okolu protestite – humanata dimenzija, nepravdata, korumpirano i politizirano sudstvo, potrebata od poshiroka poddrska na ovie protesti I fokus na rezultati – reforma ! So dopolnitelnite komentari navistina se soglasuvam so se sto kazuvas. Naredniot pat ke se potrudam po eksplicitno da ja vmetnam i taa makedonska dimenzija vo analizata. inace ja ima vnatre. Za “Paqedashtesit” mirotvorcite/mirovnjacite kazuvam deka se zloupotrebuvame sekogas koga avtorotetite ne teraat da gi smirime strastite za raboti koi tie gi potpaluvaat, taka da smetam deka mojata glavna zadaca e da deluvam preventivno, da alarmiram potencialni nasilstva, no se umoriv od bavenje so posledicite od usijanite glavi I kvazi patrijoti koi ne i sakaat dobro na drzavata, pa mene me pretvaraat vo dezuren krivec za se. Tie glavi treba sami da prevzemaat obvrska da si gi smirat strastite , kako i odgovornost za posledicite, a ne da seat nacionalna I rasna omraza kako seminja za treva nasekade vo ovaa krevka zemja. Namesto nie vlasta da ja pretvorime vo mirovnjacka, tie nas ne pretvaraat vo nasilnici, nacionalisti, etnocentristi I rasisti. Ne sakam da bidam pesimist no mislam deka Ja gubime bitkata, ke mora drug nacin da se najde. Inace licno ne se smetam za radikalec tuku za covek koj se bori protiv nepravdata kako I nekaznuvanjeto na vistinskite siluvaci na mirot, a so ta se boram za dobroto site I za dobroto na drzavata.

Back to top button
Close