fbpx

Aty ku “gjaku lahet me gjak”! (Foto +16)

Rrezikon të degjenerojë akoma më shumë situata mes Izraelit dhe Palestinës, në prag të funeralit të adoleshentit palestinez, Mohammed Abu Khdair.

Një 17 vjeçar u rrëmbye dhe u vra, ndërsa policia mendon se kjo është një hakmarrje për vrasjen e tre adoleshentëve izraelitë disa ditë më parë.

Edhe pse vrasja e adoleshentit palestinez u dënua nga liderët izraelitë dhe palestinezë, kjo solli përplasje të ashpra.

Izraeli kreu disa sulme ajrore në Gaza mëngjesin e të enjtes, në përgjigje të militantëve islamikë, që qëlluan me raketa në drejtim të Izraelit.

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit tha se ata kanë sulmuar 15 pika, që dyshohet se përdoren nga terroristët.

Mendohet se dhjetë palestinezë u plagosën në këto sulme.

Funerali i Mohammed Abu Khdair do të mbahet pas lutjeve të mesditës.

Adoleshenti u detyrua që të futej në një makinë në Jerusalemin Lindor, mëngjesin e të mërkurës.

Trupi i tij u gjet më vonë, me shenja dhune. Policia ende po heton për këtë ngjarje, por dyshon se ishte hakmarrje për vrasjen e tre adoleshentëve izraelitë.

Izraeli thotë se adoleshentët u vranë nga Hamasi.

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Trazira në Palestinë

Tags

Lajme të ngjashme

Një koment

Back to top button
Close