fbpx

Receta për syfyr: Llokuma

Llokumat janë gatim nga brumi i cili gatuhet në shtëpitë tona që nga kohët e meherëshme gjër më sot.

Përbërësit:

 

  • 1 kg miell
  • 3 gota jogurt
  • 3 vezë
  • 3 lugë çaji sodë buke
  • 3 lugë çaji krip

Jogurti dhe vezët nuk duhet të jen të ftohta.

Llokuma
Llokuma

Udhëzimet


Brumin  e fituar nga këta përbërës e ngjeshim mirë dhe e lëmë ashtu të mbuluar së paku gjysmë orë. Pastaj e shtrijmë me tëhollues në një  petë të trashë afër 1 cm dhe e  presim në katrorë. Copëzat e prera i hedhim në vaj të nxehtë në tigan dhe i fërgojmë në zjarrë të ulët gjër sa të skuqen. Llokumat e nxehtë i servojmë me djath, gjem ,mjaltë etj.

Llokuma
Llokuma

Lajme të ngjashme

Back to top button