fbpx

Venizelos: Kontesti i emrit tejkalon marrëdhëniet dypalëshe

Greqia nuk duket se ka ndryshuar qëndrimin rreth kontestit për emrin me Maqedoninë edhe tash kur është duke përfunduar mandati i saj në krye të Presidencës së BE-së.

Krye diplomati grek ka mbajtur një konferencë për gazetarë në të cilën ka përsëritur se çështja e kontestit për emrin i tejkalon marrëdhëniet dypalëshe dhe është një problem ndërkombëtar.

Sipas Rojters, shtypi Venizelos dorëzuar një raport mbi arritjet e presidencës greke që në fakt nxjerr një përfundim iniciativat e ndryshme të zbatuara pa projekte specifike të rëndësishme. Ai tha se Athina i kryesuar vërtetë vetëm katër muaj, sepse dy muaj janë shpenzuar për zgjedhjet lokale në Greqi, dhe zgjedhjet e Parlamentit Evropian në të gjitha vendet anëtare.

Venizelos ka theksuar se përtej mosmarrëveshjeve për emrin në Maqedoni janë problematike mungesa te  demokracisë së mirëfilltë, respektimi i të drejtave të njeriut dhe sundimit të ligjit, respektimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Reuters raporton se deklarata e sotme nga Venizelos konfirmoi se pala greke nuk ka ndryshuar qëndrimin, pavarësisht disa rekomandimeve të Komisionit Evropian për Maqedoninë, ku bëhet thirrje për të vendosur një datë për fillimin e bisedimeve të pranimit me BE.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close