fbpx

RECETA E DITES:ROLAT ME ҪOKOLLATE

Përbërësit:

  • 8 vezë,
  • 8 lugë sheqer,
  • 6 lugë arra të bluara,
  • 5 lugë miell,
  • lëvore limoni,
  • 100 gr çokollatë,
  • 4 dcl ajkë qumështi (Hopla).


Përgaditja :

Tunden vezët me sheqer.Shtohen arrat,mielli dhe lëvorja e limonit.Masa përzihet me lugë.Kësaj i shtohet çokollata e shkrirë e ftohur dhe përzihet gjersa të bëhet masë e njëllojtë.Pastaj masa derdhet në tepsi katrore të shtruar me letër të yndyrshme.Futet në furrë të nxehtë me temperature 200* C që të piqet për afro 10-12 min.Brumi i pjekur përmbyset në pecetë të lagur dhe i largohet letra.Në ndërkohë tundet ajka.Pasi të ftohet pak brumi,lyhet me dy lugë xhem të holluar me dy lugë ujë të nxehtë,pastaj me ¾ e pjesës së ajkës.Mbështillet me kujdes në roladë.Me pjesën e ajkës së mbetur, lyhet mbi dhe anash.Pasi të ftohet mire,pritet në rrathë.

Lajme të ngjashme

Një koment

  1. Recete teper e mire dhe e pershkruar ne detaje. Gjithashtu e lehte per gatim dhe e kapshme. Do kisha thene te postoni me shume receta embelsirash.

Back to top button