fbpx

Receta per syfyr:Pallaqinka

Përbërësit:

 

  • 5 veze,
  • gjysme litre qumesht (ne mungese te qumeshtit vetem uje),
  • pak kripe,
  • sheqer vanileje,
  • 1 filxhan kafeje vaj,
  • 400 gram miell.

 

Se pari tunden vezet pastaj shtohen: qumeshti, vaji, kripa, sheqeri i vaniles e mielli dhe tunden te gjitha. Tigani per pallaqinka, pasi ngrohet me pare, lyhet me pak vaj. Pastaj, e hedhim pak brume aq sa te krijohet nje pete e holle me trashesi prej 1mm. Pallaqinkat piqen ne te dyja anet. Keshtu vazhdon derisa te harxhohet i tere brumi.

Pallaqinkat mund te lyhen sipas zgjedhjes: me mermelat, me mjalte, me djathe etj. I mbeshtjellim ne forme roleje dhe i vendosim ne pjate.

Lajme të ngjashme

Back to top button