fbpx

Poezi për Lazaratin

Ngjarjet e fundit në Lazarat po përcillen me vëmendje në mbarë shoqërinë shqiptare.

E këtu nuk përjashtohen edhe ata të cilët kanë shfrytëzuar rastin për të thurur poezi.

Një të tillë e ka publikuar në faqen e Facebook edhe humoristi shqiptarë Bes Kallaku.

Lazarati

Therret lazarati o moj shkoder

hajde dil se te kam moter

thirr tropojen edhe puken

ky shtet po na ndalon buken

edhe dibra ka cu fjale

shok ne mal duhet me dale

me rremby pushken e kallashin

te mbrojm nderin dhe hashashin

flet mirdita dhe fush kruja

n`konferenc ka dal arvizuja

t`mbillet kodra , mali, gropa

kerkon mall e gjith evropa

sajmir tahirit i ben thirrje

ky problem e do nje zgjidhje

ose hashashin te kultivojm

ose na gjej pun te punojm

thrret saranda dhe kurveleshi

dhe kjo pune u bo pune leshi

ose na lini te bejm pare

ose mos e kishim mbjelle fare

fieri , lushnja e divjaka

kan dale ne fushe pleq e plaka

kan ngef kasolle e dhe stan

sikur te ishin coban

por ne fakt jane shoket tane

qe kane mbjellur ane e mbane

por policia si kap dot

se si lazarati ka plot

ndoj do dalim me pushke ne dore

rroft shqipria vend punetore

as njeriu sja kemi friken

POLICIA VJEN DHE IKEN

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close