fbpx

BE i jep Statusin Shqipërisë, pritet vetëm zyrtarizimi

Bashkimi Europian ka vendosur qe t’i jape Statusin e vendit kandidat Shqiperise. Vendimi politik eshte marre mes fuqive te medha europiane dhe vendeve qe ishin skeptike, duke sinkronizuar qendrimin e tyre. Javen e ardhshme mbetet vetem rikonfimimi i ketij lajmi ne mbledhjen qe do te mbahet mes vendeve te medha.

Mesohet se edhe Britania, nje nga vendet me skeptike eshte terhequr nga JO-ja e dhjetorit duke dhene aprovimin. Kjo si mesazh per integrimin e Ballkanit dhe si pergjigje ndaj euroskeptikeve, por nga ana tjeter Camerron mesohet se do vendose disa rregulla te tjera per anetaresimin perfundimtar.

Burime te besueshme i thane Ama-News se presidenti francez Hollande ka qene shume optimist duke i premtuar Rames se do beje gjithcka qe te merret statusi. Surpriza ka ardhur sot nga Londra, ku Cameroon ka konfirmuar qendrimin pozitiv gjithashtu, kurse Merkel eshte shprehur edhe me pare pro statusit. I vetmi vend skeptik mbetet Holanda, qe paraprakisht ka thene PO, por duket se aprovimi i treshes me te fuqishme te BE-se ka cimentuar perfundimisht aprovimin e Statusit per Shqiperine. Mbledhja eshte lene per 23 qershor dhe zyrtarizimi me 27 qershor, mirepo BE ka menduar qe t’ia jape lajmin shqiptareve me perpara.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close