fbpx

Besueshmëria e miqve

“Ndryshimet e fatit vënë në provë besueshmërinë e miqve”

 

Ciceroni

Mark Tuli Ciceroni (ose ne latinisht Marcus Tullius Cicero) – lindi me 3 Janar 106 p.e.s. ne Arpino, e quajtur sot Frozinone (Itali). Ciceroni ka qene nje filozof, avokat, shkrimtar latin dhe nje personazh politik i periudhes se fundit te Republikes Romake.

Rreth vitit 81 p.e.s filloi karrieren e tij si avokat, ndërsa në 63 p.e.s. behet konsull dhe permbyti ne menyre te dhunshme komplotin e Katilines, i cili kishte tentuar te merrte pushtetin ne menyre ilegale dhe te permbyste Republiken./Portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button