fbpx

Ja si do t’i bëjë koalicioni i ri 61 deputetë

Me rezultatet e zgjedhjeve preliminare nga të cilat LDK mori 25,75 për qind të votave fiton 30 deputetë në Kuvendin e Kosovës, AAK me 9.12 për qind 12 deputetë dhe NISMA me 5.24 gjashtë deputetë.
Kështu opozita me marrëveshje parasheh edhe një mandat të PDS dhe 10 mandatë të minoriteteve tjera.

E gjithë kjo bënë shifrën prej 59 deputetësh, që nuk është numri i mjaftueshëm për të kaluar në Kuvendin e Kosovës, një qeveri e opozitës.

Kështu, marrëveshjes me Isa Mustafës, Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt iu duhen votat e Vetëvendosjes ose Listës Serbe për të formuar qeverinë

Lajme të ngjashme

Back to top button