Të paktën 40 persona të vdekur pas rrëzimit të aeroplanit në qendër të Nepalit

Një aeroplan me 72 njerëz në të, është rrëzuar afër një aeroporti në qendër të Nepalit, duke lënë të vdekur të paktën 40 persona, kanë thënë zyrtarët.

Aeroplani i kompanisë Yeti Airlines, që është nisur nga Katmanduja për në qytezën turistike Pokhara, është rrëzuar në ulje e sipër, duke u përfshirë nga flakët, njofton REL.

Në aeroplan kanë qenë 68 pasagjerë, përfshirë 15 me shtetësi të huaj dhe katër pjesëtarë të bordit.

Qindra ushtarë nepalezë janë të përfshirë në operacion e kërkim-shpëtimit.

“Pritet të identifikojmë më shumë trupa”, ka thënë një zëdhënës i ushtrisë për agjencinë e lajmeve, Reuters, duke shtuar se aeroplani “është ndarë copa-copa”.

Aksidentet me aeroplanë nuk janë të pazakonshme në Nepal, dhe zakonisht ndryshimet e motit mund të vështirësojnë kushtet e udhëtimit.

Në maj të vitit 2022, patën vdekur 22 persona, si pasojë e rrëzimit të një aeroplani në rajonin nepalez, Mustang.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button