Ndërroi jetë anëtari i fundit i mbijetuar nga misioni historik “Apollo 7”

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare Walter Cunningham, anëtari i fundit i mbijetuar nga ekuipazhi i misionit të parë që NASA transmetoi drejtpërdrejt në televizion nga orbita.

Misioni “Apollo 7” ishte një mision 11 ditor, që u zhvillua në vitin 1968. Një përfaqësues i familjes së astronautit tha se ai vdiq në një spital në Hjuston të martën nga shkaqe natyrore “pas një jete të plotë dhe të shëndetshme”, transmeton Abc News.

“Ne dëshirojmë të shprehim krenarinë tonë të pamasë për jetën që ai jetoi dhe mirënjohjen tonë të thellë për njeriun që ishte, një patriot, një eksplorues, pilot, astronaut, bashkëshort, vëlla dhe baba”, tha familja e Cunningham në një deklaratë të publikuar nga NASA, agjencia amerikane e hapësirës.

“Bota ka humbur një tjetër hero të vërtetë dhe do të na mungojë shumë.”

Cunningham lindi në Creston, Ioëa, ai u diplomua në fushën e fizikës nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos.

Ndërsa punonte si civil në atë kohë, ai ishte një nga tre astronautët e zgjedhur për fluturimin e parë hapësinor me njerëz në misionin Apollo 7.

Cunningham ishte një nga anëtarët më të hershëm të programit të fluturimeve njerëzore të NASA-s si një anëtar i klasës së saj të tretë të astronautëve, duke iu bashkuar agjencisë hapësinore në vitin 1963.

Ai u zgjodh për të pilotuar Apollo 7, misioni i parë me ekuipazh të programit të NASA-s që vazhdoi të zbarkonte njerëzit në hënë për herë të parë.

“Ne dëshirojmë të shprehim krenarinë tonë të pamasë për jetën që ai jetoi dhe mirënjohjen tonë të thellë për njeriun që ishte – një patriot, një eksplorues, pilot, astronaut, bashkëshort, vëlla dhe baba”, theksoi familja Cunningham në një deklaratë të ndarë nga NASA. “Bota ka humbur një tjetër hero të vërtetë dhe do të na mungojë shumë”.

Misioni Apollo 7 u nis në vitin 1968 dhe zgjati afërsisht 11 ditë, duke e dërguar ekuipazhin në një udhëtim në orbitë që përbënte një fluturim provë që mund të demonstronte aftësinë e kapsulës Apollo për t’u takuar me një anije tjetër kozmike në orbitë dhe për të hapur rrugën për eksplorime të ardhshme më thellë në hapësirë. Ai ishte gjithashtu i dukshëm për paraqitjen në transmetimin e parë televiziv të drejtpërdrejtë të amerikanëve nga hapësira.

Cunningham ishte anëtari i fundit i mbijetuar i ekuipazhit të Apollo 7, i cili përfshinte gjithashtu astronautët Wally Schirra dhe Donn Eisele.

I lindur në Creston, Iowa, dhe një marrës i një diplome bachelor nderi në fizikë dhe një master me dallim në fizikë nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos, Cunningham ishte 36 vjeç kur nisi misioni Apollo 7.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button