Bjellorusia tha se sistemet ruse të raketave Iskander me aftësi bërthamore janë gati për përdorim

Sistemet raketore taktike Iskander dhe sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 që Rusia ka vendosur në Bjellorusi janë plotësisht të përgatitur për të kryer detyrat e tyre të synuara, tha të dielën (25 dhjetor) një zyrtar i lartë i ministrisë bjelloruse të mbrojtjes, raporton Euractiv.

“Ushtarët tanë, ekuipazhet kanë përfunduar plotësisht stërvitjen e tyre në qendrat e përbashkëta të stërvitjes luftarake të forcave të armatosura të Federatës Ruse dhe Republikës së Bjellorusisë,” tha Leonid Kasinsky, kreu i Drejtorisë Kryesore të Ideologjisë në ministri, në një video të postuar në aplikacionin Telegram.

“Këto lloj armësh (sistemet Iskander dhe S-400) janë sot në detyrë luftarake dhe janë plotësisht të përgatitur për të kryer detyrat për qëllimin e tyre të synuar”.

Nuk është e qartë se sa nga sistemet Iskander – të cilat janë të afta të mbajnë armë bërthamore – janë vendosur në Bjellorusi pasi presidenti rus Vladimir Putin tha në qershor se Moska do të furnizonte Minskun me to dhe sistemet e mbrojtjes ajrore.

Lajmi vjen në mes të presionit në rritje të Moskës ndaj Minskut për të ndihmuar pushtimin e Ukrainës.

Forcat ruse përdorën Bjellorusinë si pikënisje për sulmin e tyre të dështuar në kryeqytetin ukrainas, Kiev, në shkurt, dhe ka pasur një stuhi në rritje të aktivitetit ushtarak rus dhe bjellorus gjatë muajve të fundit.

Iskander-M, një sistem raketor i drejtuar celular i koduar i quajtur “SS-26 Stone” nga NATO, zëvendësoi “Scud”-in sovjetik. Dy raketat e saj të drejtuara kanë një rreze veprimi deri në 500 km (300 milje) dhe mund të mbajnë koka luftarake konvencionale ose bërthamore.

Ky varg arrin thellë në fqinjët e Bjellorusisë: Ukrainën dhe Poloninë anëtare të NATO-s, e cila ka marrëdhënie shumë të tensionuara me Minskun.

Sistemi S-400 është një sistem i lëvizshëm rus i përgjimit të raketave tokë-ajër (SAM) i aftë për të përfshirë avionë, UAV, raketa lundrimi dhe ka një aftësi terminale të mbrojtjes raketore balistike.

Kasinsky tha gjithashtu se avionët ushtarakë të vendit janë konvertuar për të mbajtur “municion special të aviacionit”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button