Kissinger: Është koha për paqe të negociuar në Ukrainë

Po afrohet koha për paqe të negociuar në Ukrainë për të reduktuar rrezikun e një lufte tjetër shkatërruese botërore, por ëndrrat për të shpërbërë Rusinë mund të shkaktojnë kaos bërthamor, tha diplomati veteran amerikan Henry Kissinger, transmeton Portalb.mk nga Reuters.

Kissinger, një arkitekt i politikës së tensionit të Luftës së Ftohtë ndaj Bashkimit Sovjetik si Sekretar Shteti nën presidentët republikanë Richard Nixon dhe Gerald Ford, është takuar shumë herë me Vlladimir Putinin që kur u bë president për herë të parë në vitin 2000.

Konflikti i shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës i 24 shkurtit nga Putini, i cili ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz dhe ka dëbuar miliona nga shtëpitë e tyre nuk i duket fundi. Rusia tani kontrollon rreth një të pestën e Ukrainës.

Kremlini thotë se Kievi duhet të pranojë aneksimin e rajoneve jugore dhe lindore nga Moska. Ukraina thotë se çdo ushtar rus duhet të largohet nga territori i saj, duke përfshirë Krimenë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014. Kievi aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n pasi Moska njoftoi aneksimet në shtator.

“Po afron koha për të ndërtuar mbi ndryshimet strategjike që tashmë janë arritur dhe për t’i integruar ato në një strukturë të re drejt arritjes së paqes përmes negociatave,” shkroi Kissinger në revistën The Spectator.

“Një proces paqeje duhet të lidhë Ukrainën me NATO-n, sido që të shprehet. Alternativa e neutralitetit nuk ka më kuptim,” shkroi Kissinger në revistën Spectator në një artikull të titulluar “Si të shmangni një luftë tjetër botërore”.

Kissinger tha se ai kishte propozuar në maj një armëpushim sipas të cilit Rusia do të tërhiqej në vijat e frontit përpara pushtimit të 24 shkurtit, por Krimea do të ishte objekt i “negocimit”.

Konflikti në Ukrainën lindore filloi në vitin 2014 pasi presidenti pro-rus u rrëzua në Revolucionin Maidan të Ukrainës dhe Rusia aneksoi Krimenë, me forcat separatiste të mbështetura nga Rusia që luftonin forcat e armatosura të Ukrainës në Ukrainën lindore.

Drejtori i CIA-s, William Burns, tha në një intervistë të botuar të shtunën se ndërsa shumica e konflikteve përfundojnë me negociata, vlerësimi i CIA-s ishte se Rusia nuk ishte ende serioze për një negociatë reale për t’i dhënë fund luftës.

Kissinger, tani 99 vjeç, sugjeroi se nëse do të rezultonte e pamundur kthimi në status quo-në e vendosur në 2014, referendumet e mbikëqyrura ndërkombëtarisht në territorin e pretenduar nga Rusia mund të ishin një opsion.

Putin e konsideron atë që ai e quan “operacionin special ushtarak” të Rusisë si një moment vendimtar kur Rusia më në fund u kundërshtua kundër një blloku perëndimor, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, duke kërkuar të përfitojë nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 duke shkatërruar Rusinë.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se Putini nuk ka asnjë justifikim për atë që ata e konsiderojnë si një luftë pushtuese të stilit perandorak.

Kissinger paralajmëroi se dëshirat për ta bërë Rusinë “të pafuqishme”, apo edhe për të kërkuar shpërbërjen e Rusisë, mund të nxisin kaos. As Ukraina dhe asnjë shtet perëndimor nuk e ka mbrojtur asnjërën rrugë.

“Shpërbërja e Rusisë ose shkatërrimi i aftësisë së saj për politikë strategjike mund ta kthejë territorin e saj që përfshin 11 zona kohore në një vakum të kontestuar,” tha Kissinger.

“Shoqëritë e saj konkurruese mund të vendosin t’i zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre me dhunë. Vende të tjera mund të kërkojnë të zgjerojnë pretendimet e tyre me forcë. Të gjitha këto rreziqe do të shtohen nga prania e mijëra armëve bërthamore që e bëjnë Rusinë një nga dy fuqitë bërthamore më të mëdha në botë. ”

Rusia agresionin në Ukrainë e filloi me 24 shkurt të këtij viti.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button