Njihni në kohë: Këto janë shenjat e hershme të një sëmundjeje të rrezikshme

Llupusi është sëmundje autoimune që shkakton inflamacion në trup dhe një gamë të gjerë simptomash. Ende nuk është e mundur të konfirmohet me siguri se cilat janë shkaqet e kësaj sëmundjeje. Ajo që është evidente është se në shfaqjen e saj marrin pjesë disa faktorë, nga predispozicioni trashëgues, hormonet e deri te stresi, shkruan Panacea.mk.

Sekuenca e ngjarjeve është se në një person të predispozuar, ka shumë të ngjarë nën ndikimin e faktorëve nga mjedisi i jashtëm, manifestohen një sërë gabimesh në funksionimin e sistemit imunitar, detyra e të cilit është të mbrojë trupin nga agjentët e dëmshëm. Sistemi imunitar më pas synon indet e veta – dmth krijohen të ashtuquajturat autoantitrupa, pra proteinat që sulmojnë indet e veta.

Në rrethana të tilla, dëmtime të vogla ose të mëdha të indeve dhe organeve ndodhin si rezultat i procesit inflamator, i cili prek kryesisht muret e enëve të gjakut të lëkurës, veshkave, nyjeve, mushkërive dhe organeve të tjera.

Disa të sëmurë kanë simptoma shumë të lehta, ndërsa te të tjerë simptomatologjia është e rëndë dhe dobësuese.

“Simptomat zakonisht fillojnë në fillim të moshës madhore, nga vitet e adoleshencës deri në të 30-at. Llupusi është sëmundje kronike me periudha acarimesh dhe periudhash remisioni, ndërsa simptomat mund të shfaqen në fillim të zhvillimit së sëmundjes”.

 • Lodhja

Deri në 90 për qind e pacientëve me llupus përjetojnë njëfarë niveli lodhjeje. Gjumi i pasdites është i mirë për disa njerëz, por gjumi shumë i gjatë gjatë ditës mund të çojë në pagjumësi gjatë natës. Bisedoni me mjekun tuaj nëse përjetoni lodhje që ndërhyn në jetën tuaj të përditshme. Disa shkaqe të lodhjes mund të trajtohen.

 • Ethe e pashpjegueshme

Një nga simptomat e hershme të llupusit është temperatura e lartë e trupit pa ndonjë arsye të dukshme. Temperatura e rritur mund të jetë simptomë e inflamacionit ose infeksionit. Nëse keni ethe periodike, drejtohuni te mjeku.

 • Rënia e flokëve

Rënia e flokëve është shpesh një nga simptomat e para të llupusit. Rënia e flokëve është rezultat i inflamacionit të lëkurës dhe kokës. Disa pacientë me llupus përjetojnë humbje të konsiderueshme të flokëve.

Megjithatë, zakonisht te pacientët me llupus flokët rrallohen gradualisht. Llupusi mund të shkaktojë që flokët të bëhen të thatë, të brishtë dhe të vështirë për t’u mirëmbajtur.

 • Skuqja e lëkurës ose lezione të tjera të lëkurës

Një nga simptomat më të dukshme të llupusit është eritema, ose skuqja në formë fluture që shfaqet në hundë dhe faqe. Mund të shfaqet papritur ose pas ekspozimit në rrezet e diellit.

Llupusi gjithashtu mund të shkaktojë lezione në pjesë të tjera të trupit. Rrallëherë, llupusi mund të shkaktojë skuqje. Shumë pacientë me llupus janë të ndjeshëm ndaj diellit ose ndriçimit artificial. Disa njerëz kanë njollë të gishtërinjve dhe këmbëve të tyre.

 • Probleme të frymëmarrjes

Është vlerësuar se rreth 90 për qind e pacientëve kanë një ose më shumë manifestime të frymëmarrjes që variojnë nga gjendjet asimptomatike deri në ato kërcënuese për jetën. Manifestimet pulmonare janë shpesh simptoma e parë e sëmundjes që çon në diagnozë.

Llupusi mund të prekë të gjitha pjesët e sistemit të frymëmarrjes, ndërsa manifestimet pleurale janë të pranishme më shpesh.

Pleuriti është inflamacion i mukozës së mushkërive që shkakton dhimbje gjoksi, e cila intensifikohet gjatë frymëmarrjes. Diafragma gjithashtu mund të ndikohet nga një proces patologjik. Pneumonia mund të zhvillohet në disa pacientë.

 • Inflamacioni i veshkave

Pacientët me llupus mund të zhvillojnë inflamacion të veshkave të quajtur nefrit. Inflamacioni e bën më të vështirë për veshkat që të filtrojnë toksinat dhe mbetjet nga gjaku. Nefriti zakonisht fillon brenda pesë viteve nga fillimi i llupusit.

Simptomat janë:

 1. Ënjtja e këmbëve dhe këmbëve
 2. Presioni i lartë i gjakut
 3. Gjak në urinë
 4. Urina me ngjyrë të errët
 5. Urinimi gjatë natës
 6. Dhimbje

Simptomat e hershme mund të kalojnë pa u vënë re. Pas diagnozës rekomandohet monitorimi i funksionit të veshkave. Nefriti llupus i patrajtuar mund të çojë në insuficiencë renale në fazën e fundit.

 • Dhimbja dhe ënjtja e nyjeve 

Inflamacioni mund të shkaktojë dhimbje, ngurtësi dhe ënjtje të dukshme të kyçeve, veçanërisht në mëngjes. Nëse qetësuesit e dhimbjes pa recetë nuk ju ndihmojnë, bisedoni me mjekun tuaj. Mund të ketë mundësi më të mira terapeutike.

Por mjeku juaj duhet të përcaktojë nëse problemet tuaja të kyçeve shkaktohen nga llupusi ose një sëmundje tjetër, siç është artriti.

 • Problemet gastrointestinale

Disa pacientë me lupus raportojnë herë pas here urth, refluks acidik ose probleme të tjera gastrointestinale. Simptomat e lehta mund të trajtohen me antacidet OTC.

Nëse keni sulme të shpeshta të refluksit të acidit ose urthit, përpiquni të zvogëloni sasinë e ushqimit që hani në një vakt, hani më shpesh dhe shmangni pijet që përmbajnë kafeinë.

Gjithashtu, mos praktikoni të shkoni në shtrat menjëherë pas një vakti. Nëse simptomat vazhdojnë, kontaktoni mjekun tuaj.

 • Probleme me gjëndrën tiroide

Nuk është e pazakontë që pacientët me llupus të zhvillojnë sëmundje autoimune të tiroides. Gjëndra tiroide ndihmon në kontrollin e funksionimit të metabolizmit. Funksioni i dobët i tiroides mund të prekë organet vitale si truri, zemra, veshkat dhe mëlçia.

Gjithashtu mund të çojë në shtim apo humbje peshe. Simptoma të tjera përfshijnë lëkurën dhe flokët e thatë dhe çrregullimet e humorit.

Kur gjëndra tiroide është joaktive, gjendja njihet si hipotiroidizëm. Hipertiroidizmi shkaktohet nga gjëndra tiroide tepër aktive.

 • Tharja e gojës dhe e syve

Nëse keni llupus, mund të keni gojë dhe sy të thatë për shkak të zhvillimit të sindromës Sjogren.

Sindroma Sjogren sulmon gjëndrat lotuese dhe të pështymës, ku grumbullohen limfocitet. Në disa raste, llupusi dhe Sjogren mund të shkaktojnë gjithashtu thatësi vaginale dhe të lëkurës.

 • Simptoma të tjera

Lista e simptomave të mundshme të llupusit është e gjatë. Simptomat e tjera që mund të shfaqen janë: ulçera në zgavrën e gojës, zmadhimi i kanaleve limfatike, dhimbje muskulore, dhimbje gjoksi, osteoporozë, depresion. Mund të shfaqen anemi, marramendje dhe kriza epileptike, por më rrallë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button