57 milionë funte në vit i kushtojnë Britanisë së Madhe kriminelët nga Shqipëria të mbajtur në burgje

Janë 1.336 shqiptarë që vuajnë dënimin në burgje në Angli dhe Uells, sipas një raporti zyrtar, shkruan The Sun, transmeton Portalb.mk.

Me koston mesatare të mbajtjes së një të burgosuri në 42,670 £ (funte) në vit, sipas Ministrisë së Drejtësisë, kostoja e mbajtjes së tyre do të shkonte në 57,007,120 £ (funte).

Projektligji doli pasi statistikat tregojnë se 12,000 shqiptarë kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla deri më tani këtë vit.

Drejtori i policisë së imigracionit të vendit, Saimir Boshnjaku tha se shumë u detyruan të punonin për gangsterët për të paguar koston e kontrabandimit në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ata që bëjnë para nga droga kthehen këtu duke ngarë Maseratis dhe Mercedes dhe blejnë një vilë të madhe në fshat”, tha Boshnjaku.

I anketuari politik shqiptar Muhamed Veliu i ka bërë thirrje qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që të lëshojë më shumë viza në mënyrë që njerëzit të mund të migrojnë të sigurt dhe ligjërisht.

“Vetëm një pjesë e vogël e njerëzve që mbërrijnë në varkë përfundojnë në krim. Shumica e tyre mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar sepse është një treg i madh që ka nevojë për punë në ndërtimtari. Është niveli i pagave në Britaninë e Madhe që tërheq shqiptarët”, ka thënë Veliu.

Ndryshe, çështja mes migratëve shqiptarë këto ditë ka qenë aktuale në mediat britaneze dhe më gjërë.

Sekretarja e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman akuzoi shumë shqiptarë për pretendime ‘të rreme’ se janë ‘skllevër modernë’. Ajo paralajmëroi se abuzimi i sistemit ‘duhet të ndalet’ dhe tha se Mbretëria e Bashkuar dhe francezët do të punojnë më ngushtë për të trajtuar migracionin e paligjshëm.

“Shumë prej të ardhurve këtë vit kanë qenë nga Shqipëria, ndaj ne po punojmë ngushtë me qeverinë shqiptare për të inkurajuar kthimet dhe përpunimin e rasteve dhe largimeve sa më shpejt të jetë e mundur”, ka thënë ajo.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka akuzuar Suella Braverman për ‘demonizimin’ e bashkatdhetarëve të tyre me gjuhë ‘thjesht ksenofobike’ pas deklaratës së saj.

‘Ka të bëjë me pretekst për të dalë nga situata, fajësimin e të tjerëve. Ndërsa është shumë e qartë, edhe nga Tirana, e cila nuk është aq afër Londrës, se bëhet fjalë për politika të dështuara, nuk bëhet fjalë për shqiptarë, as alienët apo gangsterët, por për politikat e dështuara për kufijtë dhe për krimin”, ka thënë Rama duke nënvizuar se Britania duhet ta trajtojë vendin e tij me ‘respekt’ nëse dëshiron të vulos një marrëveshje për kthime të shpejta.

Përndryshe, për deklaratat e Baverman ka shkruar edhe Lea Ypi, autore dhe profesoreshë në London School of Economics and Political Science, të cilën mund ta lexoni KËTU.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button