fbpx

Cliff: Manipulimet e llojit të 2010-ës do ta kthenin prapa Kosovën

“Është shumë me rëndësi për Kosovën që zgjedhjet të jenë të lira dhe demokratike, sepse manipulimet e llojit të vitit 2010 do të ishin hap prapa demokracisë dhe një gjë shumë e keqe për Kosovën dhe rrugën e saj drejt integrimit në Bashkimin Evropian”, ka thënë për “Koha Ditore” Ian Cliff.

Sa i përket mundësisë së bojkotimit të zgjedhjeve nga ana e serbëve, ambasadori britanik ka potencuar se kjo do të ishte gjë shumë e keqe nga ana e tyre.

Dialogu me Serbinë, sundimi i rendit dhe ligjit, zhvillimi ekonomik dhe integrimi evropian, janë tri çështjet kryesore me të cilat duhet të merret qeveria e ardhshme. Cliff ka thënë se njerëzit duhet të punësohen për shkak se janë profesionistë e jo sepse kanë paguar para apo kanë lidhje me përfaqësuesit e partive politike.

Ambasadori i Britanisë së Madhe ka folur edhe për qeverisjen e Shpend Ahmetit në Prishtinë, rastin “QKUK” si dhe procesin e integrimit të Kosovës në BE.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close