Studentët protestues sfidojnë ultimatumin Gardës Revolucionare të Iranit

Protestat në Iran hynë në një fazë më të dhunshme të dielën pasi studentët, të cilët kundërshtuan një ultimatum nga Garda Revolucionare dhe një paralajmërim nga presidenti, u pritën me gaz lotsjellës dhe të shtëna me armë nga forcat e sigurisë, treguan videot e mediave sociale, shkruan Reuters.

Konfrontimet në dhjetëra universitete nxitën kërcënimin e një goditjeje më të ashpër në javën e shtatë të demonstratave të shkaktuara nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini, pasi ajo u arrestua nga policia e moralit për veshjen e konsideruar të papërshtatshme.

“Siguria është vija e kuqe e Republikës Islamike dhe ne nuk do të lejojmë që armiku të zbatojë në asnjë mënyrë planet e tij për të minuar këtë pasuri të vlefshme kombëtare,” tha presidenti i linjës së ashpër Ebrahim Raisi, sipas mediave shtetërore.

Iranianët nga të gjitha sferat e jetës kanë dalë në rrugë që nga vdekja e Amini në protesta që sundimtarët klerik thanë se po rrezikonin sigurinë e Republikës Islamike.

Autoritetet kanë akuzuar armiqtë e përhershëm të Iranit Islamik, Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin dhe agjentët e tyre lokalë se qëndrojnë pas trazirave për të destabilizuar vendin.

Ajo që filloi si zemërim për vdekjen e Amini më 16 shtator është shndërruar në një nga sfidat më të vështira për sundimtarët klerikalë që nga revolucioni i vitit 1979, me disa protestues që bënin thirrje për vdekjen e liderit suprem Ajatollah Ali Khamenei.

Komandanti i lartë i Gardës Revolucionare të Iranit u tha protestuesve se e shtuna do të ishte dita e tyre e fundit për të dalë në rrugë, paralajmërimi më i ashpër deri më tani nga autoritetet iraniane.

Megjithatë, videot në mediat sociale, të paverifikueshme nga Reuters, treguan konfrontime mes studentëve dhe forcave të policisë së trazirave dhe forcave Basij të dielën në universitete në të gjithë Iranin.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button