Kryeministri bullgar Donev nesër do të vijë në Maqedoni

Kryeministri në detyrë i Bullgarisë, Galab Donev, të shtunën do të vijë në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të kryeministrit Dimitar Kovaçevski, për të marrë pjesë në ceremoninë e fillimit të ndërtimit të pjesës lindore të Hekurudhor Korridori 8, seksioni Kumanovë – Beljakovc – Kriva Pallankë, njoftoi shërbimi për media i qeverisë bullgare, transmeton Portalb.mk.

Ngjarja do të mbahet të shtunën, në ora 12, në afërsi të Kumanovës, ku do të marrë pjesë edhe zëvendëskryeministri bullgar për politikë ekonomike dhe ministri i transportit dhe lidhjeve Hristo Alexiev.

Korridori 8 Pan-Evropian lidh Bullgarinë me Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe në rrugë detare me Italinë. Është një rrugë kyçe në drejtim të forcimit të lidhjes së rajonit, duke krijuar një lidhje intermodale midis Detit të Zi dhe Adriatik. Korridori mund të krijojë vlerë të madhe të shtuar për zhvillimin e të gjithë rajonit të Ballkanit.

Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria po bëjnë përpjekje të përbashkëta për ta përfunduar atë duke ndërtuar projektet kryesore për infrastrukturën e transportit hekurudhor në territoret e tyre. Bullgaria po punon në mënyrë aktive për përfshirjen e Korridorit 8 në rrjetin prioritar të transportit evropian në drejtimin Sofje – Shkup – Durrës – Tiranë dhe që të caktohet si pjesë e korridorit evropian “Ballkani Perëndimor”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button