Shpërthejnë protestuesit iranianë pasi policia sulmon seksualisht një grua në mes të sheshit

Një video e forcave policore në trazirat në Iran ku sulmojnë seksualisht një protestuese ndërsa përpiqeshin ta arrestonin atë, ka shkaktuar zemërim në rrjetet sociale, raporton Koha.net. Përdoruesit shprehën zemërim, me shumë thirrje për “drejtësi” dhe dorëheqjen e shefit të policisë, raportoi BBC.

Pavarësisht bllokimeve në disa rrjete sociale, iranianët ende po arrijnë të ndajnë imazhe të fuqishme të protestave.

Vendi është tronditur nga trazirat më intensive në dekada.

Protestat shpërthyen muajin e kaluar kur zemërimi për vdekjen e 22-vjeçares kurde-iraniane Mahsa Amini shpërtheu. Zyrtarët thonë se ajo vdiq nga një gjendje e rëndë shëndetësore, por familja e saj thotë se ajo vdiq pasi u rrah nga policia e moralit.

Video të shumta të protestës janë bërë virale brenda dhe jashtë Iranit. Kjo video e fundit, e cila ndodhi në sheshin Argjentina të Teheranit të mërkurën, tregon një grup oficerësh me veshje mbrojtëse dhe helmeta që rrethojnë një grua në një rrugë kryesore.

Njëri prej tyre e kap nga qafa dhe e çon në një turmë prej dhjetëra policësh, shumë prej të cilëve janë me motoçikleta.

Ndërkohë që gruaja shtyhet drejt njërës prej biçikletave, një oficer tjetër i afrohet nga pas dhe i vendos dorën e majtë në fundin e shpinës së saj.

Gruaja më pas ulet në tokë ndërsa më shumë oficerë e rrethojnë. Pas kamerës dëgjohet një zë gruaje që thotë: “Po i shkulin flokët”.

Shoferët e automjeteve pranë vendngjarjes nisin t’i bien borive, një formë proteste në situata të ngjashme të para ditët e fundit në të gjithë vendin.

Gruaja, e cila duket se nuk ka hixhab, apo shami, shihet më pas duke u ngritur në këmbë dhe duke ikur nga vendi i ngjarjes.

Në këtë moment, në klip dëgjohet i njëjti zë që thotë: “Shikojeni [policin], po qesh”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button