RMV, u arrestua shtetasi bullgar për mashtrim të të moshuarve me dyshime për aksidente trafiku

Siç njoftoi MPB-ja, personi me iniciale N.P.S. nga Pleveni i Bullgarisë, ka arritur të mashtrojë tetë persona dhe ka marrë 40.000 euro dhe ar në vlerë rreth 10.000 euro. Ai u arrestua në pikën kufitare Deve Barë, transmeton 360 Gradë.

“Pas masave operative taktike të ndërmarra paraprakisht nga SVPB Shkup dhe të dhëna operative nga shërbimet policore bullgare, është konstatuar se N.P.S. është autor i disa krimeve të “mashtrimit” sipas nenit 247 të Kodit Penal. Përkatësisht, në periudhën prej 18.09 deri më 01.10. tetë mashtrime janë raportuar në zonën e SPB Shkup, të cilët nga të moshuarit ka arritur t’i marrë rreth 40.000 euro dhe ar në vlerë rreth 10.000 euro”, tha zëdhënësi i MPB-së, Goce Andreevski.

Mashtruesi i mashtronte viktimat përmes telefonatave. Ai u tha viktimave se një anëtar i familjes së tyre të afërt dyshohet se ka shkaktuar një aksident trafiku në të cilin ka vdekur një fëmijë dhe nëse donte ta shpëtonte nga burgu, ai kërkonte një shumë më të madhe parash nga viktimat.

“Gjatë kontrollit në N.P.S. Janë gjetur 10 mijë e 400 euro, kartela telefonike, telefon dhe sende të tjera lidhur me krimet. Pas dokumentimit të rasteve do të dërgohet kallëzim penal në prokurorinë kompetente”, tha Andreevski.

Të tilla mashtrime janë bërë shumë të shpeshta periudhën e fundit, për të cilat qytetarët kanë paralajmëruar shpesh në rrjetet sociale.

Kjo nuk është hera e parë që shtetas bullgarë arrestohen për mashtrime të tilla. Dy shtetas bullgarë janë arrestuar tre javë më parë në Shkup pasi tentuan t’i merrnin 20 mijë euro një gruaje 65-vjeçare nga Shkupi me mashtrim përmes telefonit.

Ministria e Brendshme apelon qytetarët që të jenë të kujdesshëm dhe të mos bien në mashtrime të tilla dhe në rast të thirrjeve të tilla të lajmërojnë menjëherë rastin në komisariatin më të afërt ose në numrin pa pagesë 192.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button