fbpx

Maqedonia e Veriut muajin e ardhshëm do të nënshkruajë marrëveshjen me Fronteksin, paralajmëroi Mariçiq

Marrëveshja me Fronteksin që rregullon menaxhimin e kufijve, sidomos në krizën me emigrantët, pritet të nënshkruhet në muajin tetor. Këtë paralajmërim e bëri zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq në hapjen e kapitullit 24 për Drejtësinë, lirinë dhe sigurinë, transmeton Portalb.mk.

“Jam i kënaqur që bisedimet për Marrëveshjen e Statusit me Agjencinë Evropiane për rojën kufitare dhe bregdetare, Fronteks, kanë mbaruar dhe sa më shpejtë do të nënshkruajmë këtë marrëveshje të rëndësishme, në gjuhën gjuhën maqedonase, në prani të eurokomisarit për punë të brendshme, Johanson”, deklaroi Mariçiq.

Mariçiq mori pjesë në takimin e sotëm në kuadër të skriningut shpjegues për kapitullin 24 para përfaqësuesve të Komisionit Evropian. Nesër do të vazhdojë takimi shpjegues për Kapitullin 24 “Drejtësia, liria dhe siguria” në Komisionin Evropian për përfaqësuesit nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria.

“Marrëveshja me Fronteksin është në fazën përfundimtare, do ta nënshkruajmë në tetor”, deklaroi Mariçiq, duke vlerësuar që përmes kësaj marrëveshje do të përmirësohet cilësia për menaxhimin e kufijve.

Ndryshe, nga data 15 deri më 27 shtator, në Bruksel në kuadër të procesit të skriningut RMV-BE mbahen takime për fushat dhe kapitujt e grupit të të Drejtave themelore, ku Komisioni Evropian prezanton legjislacionin e tij për këto fusha. Të gjitha këto takime zhvillohen në Bruksel, përveç takimit për kapitullin e Statistikat që u mbajt në Luksemburg.

Pas 17 vitesh Maqedonia e Veriut më 19 korrik të këtij viti filloi negociatat me BE-në me mbajtjen e konferencës ndërqeveritare.

Propozimi francez për zgjidhjen e ngërçit Bullgari-Maqedoni e Veriut dhe hapjen e negociatave eurointegruese, në vend mbërriti më 30 qershor.

Menjëherë pas miratimit të propozimit francez në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut, më 19 korrik u zhvillua konferenca e parë ndërqeveritare midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Negociatat nuk do të fillojnë derisa të bëhen ndryshimet kushtetuese nga pala e Maqedonisë, të cilat për votim në Kuvend kërkojnë dy të tretat e deputetëve, të cilat shumica nuk i ka, prandaj duhet mbështetje nga opozita maqedonase, e cila ka paralajmëruar se nuk do të votojmë për ndryshimin e Kushtetutës, madje duke e kundërshtuar atë me protesta.

Kujtojmë se para heqjes së vetos, hapja e negociatave me Bashkimin Evropian për Maqedoninë e Veriut bllokohej vazhdimisht nga BullgariaSofja zyrtare kërkonte që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Josip Broz TitoKy kontest bllokoi për dy vite procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria gjatë vitit 2021 i vendosi dy herë veto Maqedonisë së Veriut, njëherë në qershor, kurse më pas, më 14 dhjetor të vitit 2021, edhe një herë e bllokoi fillimin e negociatave RMV-BE.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button