fbpx

Bashkëpunëtori i Putinit vdiq në një aksident misterioz në anije

Drejtori i Përgjithshëm i Korporatës Ruse për Lindjen e Largët dhe Zhvillimin e Arktikut, Ivan Peçorin, vdiq në rrethana misterioze pasi ra nga një anije në lëvizje, vetëm disa ditë pasi mori pjesë në një forum ekonomik me presidentin rus Vladimir Putin, raporton CNN.

Vdekja e Ivan Peçorin është konfirmuar nga Korporata, ku ai punoi si drejtor i aviacionit dhe ishte përgjegjës për zhvillimin e qasjes së aviacionit në Lindjen e Largët duke modernizuar infrastrukturën e aeroportit dhe duke ndërtuar pista të reja.

“Më 12 shtator, mësuam për vdekjen tragjike të kolegut tonë”, tha korporata në një deklaratë të shkurtër, duke e quajtur atë një “humbje të pariparueshme”.

Deklarata nuk jep detaje mbi rrethanat e vdekjes, por sipas mediave lokale, autoritetet zyrtare të Vladivostok informuan se Peçorin vdiq më 10 shtator, pasi ra nga një anije pranë ishullit Russky. Kërkimi zgjati dy ditë përpara se trupi i Peçorin të gjendej në breg.

Në fillim të këtij viti, kompania mori një qëndrim të pazakontë publik për të folur kundër luftës së Rusisë në Ukrainë, duke bërë thirrje për dhembshuri për viktimat dhe përfundimin e konfliktit.

Peçorin vdiq vetëm disa muaj pasi Igor Nosov, drejtori i korporatës, vdiq në moshën 43-vjeçare. Mediat ruse raportuan në atë kohë se ai vdiq nga një sulm në tru.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button