fbpx

Simptomat e Covid-19 kanë ndryshuar sërish: Cilave shenja duhet t’i kushtoni vëmendje dhe të kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore?

Sëmundja ndryshon dhe sjell variante të reja të koronavirusit që transmetohen lehtësisht, si dhe gjen mënyra të reja për t’u paraqitur te njerëzit. Aktualisht, varianti BA.5 është ende aktual, por simptomat po ndryshojnë, por ato që shfaqen në mushkëri janë ende më dominueset, shkruan Panacea.

Dr. Alison Arvadi tha muajin e kaluar se kishte vënë re disa gjëra në rastet e reja të infeksionit; një prej tyre është se sëmundja e rëndë ka të ngjarë të mungojë, dhe kjo do të thotë se sot sistemi imunitar i njerëzve është më i fortë dhe i aftë të mbrohet nga patogjenët. Ai gjithashtu vuri re se virusi shfaqet shpesh në sistemin respirator.

Po shohim shumë raste të tjera me dhimbje të fytit, lodhje, temperaturë dhe rrjedhje hundësh, thekson doktori

Edhe pse dhimbja e kokës dhe skuqja mund të jenë simptoma të sëmundjes, asnjëra prej tyre nuk është në krye të listës. Ai shton se vëren gjithnjë e më pak humbje të shijes dhe nuhatjes se më parë, por ato përsëri shfaqen si simptoma. “Meqenëse ende shfaqet si ftohje apo grip, ndonjëherë është e vështirë të dihet se për cilën sëmundje bëhet fjalë nëse nuk bëni testin”, thotë doktor Arvadi, duke shtuar se kolla mbetet simptoma më e gjata dhe shfaqet pothuajse gjithmonë, ndërsa kjo shfaqet tek cdo infeksion viral.

SIMPTOMAT E HERSHME TË COVID PËRFSHIJNË LODHJEN, DHIMBJET E KOKËS, DHIMBJEN E FYTIT DHE TEMPERATURËN

Sipas një studimi të bërë në Universitetin e Kalifornisë, u zbulua se temperatura e lartë mund të jenë simptoma e parë, si dhe kolla ose dhimbjet muskulore. Pas kësaj, sipas Johns Hopkins Medicine, mund të shfaqen nauze, të vjella dhe diarre. Ndryshe nga sëmundjet e tjera respiratore si MERS, SARS, pacientët me COVID-19 ka të ngjarë të kenë fillimisht nauze, pastaj të vjella dhe madje edhe diarre, zbuloi hulumtimi.

Simptomat e tretjes ndonjëherë mund të jenë sinjal se dikush sapo ka “kapur” virusin. Tani për tani, dihet se ato mund të shfaqen herët në infeksion, së bashku me simptomat e frymëmarrjes që shfaqen shpesh në ditën e dytë, thonë shkencëtarët. Megjithatë, disa simptoma, si gulçimi, shfaqen gjithnjë e më rrallë pasi virusi ndryshon.

“Kur flitet për simptomat e kësaj sëmundjeje, njerëzit i shpjegojnë si të ndryshme. Por gjithsesi me omicron, ne vumë re se ethet dhe kolla do të ndodhnin më shpesh sesa gulçimi”, thotë Dr. Sharon Welbel, drejtoresh e epidemiologjisë në spitalin Cook County Health. Ekspertët paralajmërojnë pacientët se ashpërsia dhe forca e simptomave në fillim të sëmundjes mund të ndryshojnë nga njëri tek tjetri

“Mendoj se kështu është për momentin, por cilat do të jenë simptomat varet nga faktorë të tillë si mosha, sëmundjet ekzistuese, sistemi imunitar dhe shumë më tepër… kështu që mendoj se nuk ka asnjë shans të madh që ato të mund të parashikohen te secili individualisht”, thotë dr. Welbel

CDC gjithashtu beson se kufiri për shfaqjen e simptomave të para është zhvendosur dhe se ato tani mund të shfaqen në vetëm 3 ditë pas kontaktit me virusin. Në përgjithësi, simptomat do të shfaqen 2-14 ditë pas ekspozimit, por sa kohë do të jenë të pranishme varet nga personi, ashpërsia e infeksionit dhe nëse do të vuajnë nga COVID afatgjatë, me disa simptoma që zgjasin deri në 3 javë.

SIPTOMAT E COVID-19

 • Temperatura ose ethe
 • Kollë
 • Frymëmarrje e vështirësuar
 • Lodhja
 • Dhimbje të muskujve dhe trupit
 • Dhimbje koke
 • Humbja e nuhatjes dhe shijes
 • Dhimbje të fytit
 • Hundëzënë
 • Diarreja
 • Nauze ose të vjella

Nëse shfaqen këto simptoma, është e nevojshme që menjëherë të vizitoheni te mjeku:

 • Vështirësi me frymëmarrjen
 • Dhimbje ose presion gjoks
 • i Konfuzion Vështirësi për t’u zgjuar ose për të fjetur
 • Lëkurë të zbehtë

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button