OKB ka raportuar rritje të shkeljeve të të drejtave në Korenë e Veriut

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres në një raport të ri të publikuar dje njoftoi se presioni mbi të drejtat dhe liritë themelore është rritur në Korenë e Veriut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në raportin e dorëzuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së thuhet se krimet kundër njerëzimit janë shtuar në Korenë e Veriut dhe nuk është bërë asnjë përparim në sigurimin e përgjegjësisë për shkeljet e të drejtave.

Në raport, ku thuhet se shkeljet e të drejtave në Korenë e Veriut do të dërgohen në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) nën udhëheqjen e OKB-së, theksohej se presioni mbi të drejtat e njeriut në vend është rritur me kufizimet e COVID-19.

Në raport u përmend edhe Ligji për Denoncimin e Mendimit dhe Kulturës së krahut të djathtë i miratuar në vitin 2020 në Korenë e Veriut, i cili dënon zotërimin e mediave me origjinë nga Koreja e Jugut dhe shpërndarjen e materialeve të tilla ku dënohet me burgim të përjetshëm dhe ndonjëherë me vdekje.

Sipas raportit në fjalë, në bazë të ligjit në prill 2021, një koreano-verior që shiste USB dhe CD që përmbante filma dhe muzikë të Koresë së Jugut u ekzekutua në publik dhe personat opozitarë dërgohen në 5 kampe, thuhet se kjo është “shembulli më i mirë simbolik i shkeljes së rëndë të së drejtës për lirinë e shprehjes”.

Në raportin e përmendur, Guterres tha se komuniteti ndërkombëtar ka një “detyrim” për të ndërmarrë veprime për të hetuar shkeljet e të drejtave në Korenë e Veriut dhe për të siguruar përgjegjësi.

Koreja e Veriut reagoi ndaj raportuesen speciale të OKB-së

Koreja e Veriut, e cila ka reaguar ndaj kritikave për të drejtat e njeriut, e përshkroi Elizabeth Salmon, e cila u emërua si raportuese speciale e Koresë së Veriut për të Drejtat e Njeriut nga OKB-ja muajin e kaluar, si “kukull” e SHBA-së.

Një zëdhënës i paidentifikuar i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Koresë së Veriut në një deklaratë të publikuar sot kundër vlerësimeve të raportueses speciale Salmon për situatën e të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut tha se ata “nuk do të lejojnë SHBA-në të përdorin çështjen e të drejtave të njeriut për të përmbysur sistemin politik të vendit”.

Ajo u akuzua se “kishte një vizion injorant dhe paragjykues” dhe “bëri deklarata të pamatura”.

Salmon, e cila udhëtoi në Korenë e Jugut për bisedime javën e kaluar, në lidhje me të drejtat e njeriut tha se Koreja e Veriut përballet me “sfida të reja dhe më serioze”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button