fbpx

Shefi i spiunazhit britanik thotë se Putini po humb luftën e informacionit në Ukrainë, përmend dhe taktikat në Ballkan

Rusia nuk ka arritur të fitojë terren në hapësirën kibernetike kundër Ukrainës pothuajse gjashtë muaj pas pushtimit të saj në vend, tha sot kreu i shërbimit të inteligjencës britanike GCHQ, transmeton Euractiv.

Jeremy Fleming, kreu i inteligjencës, për The Economist, shkroi se të dy vendet kanë përdorur aftësitë e tyre kibernetike në luftën në Ukrainë.

“Deri më tani, presidenti Putin e ka humbur tërësisht luftën e informacionit në Ukrainë dhe në Perëndim. Edhe pse ky është rast festimi, nuk duhet të nënvlerësojmë se si po luhet dezinformimi rus diku tjetër në botë,” shkroi Fleming.

“Ashtu si me pushtimin e saj tokësor, planet fillestare të Rusisë në internet duket se kanë dështuar. Përdorimi i mjeteve sulmuese kibernetike nga vendi ka qenë i papërgjegjshëm dhe pa dallim.”

Fleming tha se Rusia kishte vendosur malware WhisperGate për të shkatërruar dhe dëmtuar sistemet e qeverisë ukrainase.

Ai tha gjithashtu se Rusia ka përdorur të njëjtën lojë me Sirinë dhe Ballkanin dhe tha se dezinformimi në internet është një pjesë kryesore e strategjisë së Rusisë. Megjithatë, GCHQ ka qenë në gjendje të përgjojë dhe të japë paralajmërime me kohë, tha ai.

Pa hyrë në shumë detaje, Fleming tha se Forca Kombëtare Kibernetike e Mbretërisë së Bashkuar mund t’i përgjigjet Rusisë duke vendosur një njësi ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar që përdor mjete sulmuese kibernetike.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button