Serbi: Janë regjistruar 31 raste e të infektuarve nga lija e majmunëve

Në Serbi, gjithsej 31 raste të personave të prekur nga lija e majmunëve janë regjistruar në periudhën nga 17 qershori, kur është regjistruar rasti i parë, e deri më 17 gusht 2022, njoftoi sot Instituti i Shëndetit Publik i Serbisë “Dr. Milan Jovanovic Batut”, shkruajnë mediat serbe, transmeton Portalb.mk.

Të gjithë pacientët janë meshkuj, nga mosha 21 deri në 44 vjeç.

Rastet e regjistruara janë nga rrethet e Beogradit (27), Juznobacki (1), Juznobanatski (1), Sremski (1) dhe Nishavski (1). Tre prej tyre janë të shtruar në spital, ndërsa pjesa tjetër po marrin mjekim në shtëpi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button