fbpx

Ekspertët: Nëse e keni këtë grup gjaku, keni edhe rrezik më të lartë për kancer në lukth

Rreziku i kancerit të lukthit rritet me kalimin e moshës, veçanërisht te njerëzit mbi 55 vjeç. Përveç gjenetikës dhe stilit të jetesës, rreziku për të zhvilluar këtë sëmundje duket se rritet nëse keni një grup të caktuar gjaku, shkruan Panacea.mk.

Sipas të dhënave, vetëm në Amerikë çdo vit diagnostikohen rreth 26 mijë raste të reja të kancerit të lukthit, megjithëse deri vonë ishte shkaku kryesor i vdekjeve në Amerikë, situata ka ndryshuar aq sa tani ka rreth 11 mijë vdekje nga kjo sëmundje çdo vit. Shkencëtarët besojnë se njerëzit e kanë kuptuar se është e nevojshme të hanë shumë më pak ushqime të kripura dhe të skuqura, dhe pikërisht këtë po bëjnë. Bakteri Helicobacter pylori shkakton një infeksion që është shkaktar i zakonshëm i kancerit të stomakut dhe duket se shfaqet më shpesh në grupe të caktuara gjaku. Ekspertët zbulojnë se për cilin grup bëhet fjalë dhe kur është koha për vizit te mjeku.

KËTO FAKTORË MUND TË RRITIN RREZIKUN E ZHVILLIMIT TË KANCERIT TË LUKTHIT

Kanceri i lukthit shfaqet kur qelizat në lukth fillojnë të formojnë një masë tumorale. Një histori familjare pozitive, sëmundje kronike e stomakut ose ndonjë nga faktorët ose simptomat e rrezikut që mund të shoqërohen me kancerin e stomakut kërkojnë ekzaminim parandalues ​​në konsultim me mjekun. Disa sëmundje dhe gjendje mund të rrisin edhe rrezikun e shfaqjes së kësaj sëmundje malinje, ndër to është edhe infeksioni me bakterin Helicobacter pylori, i cili shkakton ulcerat. Inflamacioni afatgjatë i mukozës së lukthit, anemia afatgjate ose polipet në lukth gjithashtu rrisin rrezikun e sëmundjes.

Disa zakone të jetesës gjithashtu mund të kenë ndikim, dhe sigurisht ushqimi është gjithashtu i rëndësishëm këtu. Ushqimi i kripur, i skuqur dhe i pasur me komponime kimike mund të kontribuojë në zhvillimin e kancerit të lukthit, si dhe pirja e tepërt e duhanit dhe pirja e alkoolit.

NËSE KENI KËTË GRUP GJAKU, RREZIKU I KANCERIT TË LUKTHIT RRITET

Një faktor tjetër është gjenetika, që është grupi i gjakut dhe mund të ndikojë në rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundjeje.

“Kanceri i stomakut shfaqet më shpesh te njerëzit me grupin e gjakut A”, thonë ekspertët nga Klinika e Cleveland. Edhe pse kjo lidhje u vëzhgua që në vitet 1950, shkencëtarët ende po përpiqen të kuptojnë natyrën e kësaj lidhjeje.

Disa besojnë se ky grup i veçantë gjaku shoqërohet me infeksione më të shpeshta me H. Pylori. “Studimi ynë doli në përfundimin se ekziston rrezik pak i rritur i zhvillimit të kancerit të lukthit tek njerëzit me grupin e gjakut A, por ata janë gjithashtu më të ndjeshëm ndaj infeksionit me bakteret e përmendura. Një rrezik pak më i ulët i kancerit të lukthit është vërejtur edhe tek personat me grupin 0”, thuhet në rezultatet e studimit.

CILAT JANË SIMPTOMAT E KANCERIT TË LUKTHIT?

Është e rëndësishme të dihet rreziku, por kanceri i lukthit mund t’i ndodhë kujtdo, ndaj duhet t’i kushtoni vëmendje simptomave:

 • Digjestion i dobët dhe urth
 • Ndjenja e parehati dhe dhimbje në lukth
 • Nauze dhe të vjella (me ose pa gjak)
 • Diarre ose kapsllëk
 • Fryrje pas një vakti
 • Humbja e oreksit
 • Dobësi dhe lodhje
 • Gjakderdhje (gjak në përmbajtjen e lukthit ose jashtëqitjes)
 • Humbje e papritur në peshë
 • Dhimbje në zgavrën e barkut
 • Siklet i pashpjegueshëm në bark, zakonisht në zonën mbi kërthizën
 • Ndjenja se keni ngrën tepër edhe pas një vakti të vogël
 • Ënjtje dhe akumulim i lëngjeve në bark
 • Anemia

KUR TË SHKOHET PËR VIZITË TE MJEKU?

Shumica e këtyre simptomave mund të shoqërohen me gjendje të tjera, beninje, si virusi i stomakut ose ulçera. Gjithashtu, ato mund të shfaqen si simptoma të disa sëmundjeve të tjera malinje. Pavarësisht, nëse vëreni ndonjë nga simptomat e mësipërme, por ato nuk largohen ose përkeqësohen, duhet patjetër të konsultoheni me mjekun tuaj.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button