fbpx

Për të ndaluar shpërthimin e luftës në Kosovë, liria e mediave në Serbi duhet të adresohet

Përhapja e dezinformatave ruse kërcënoi një shpërthim konflikti në Kosovë, duke theksuar nevojën urgjente për të adresuar hapësirën në rënie të informacionit në rajon, shkruan Antoinette Nikolova, transmeton Euractiv.

Liderët e Serbisë dhe Kosovës priten për bisedime urgjente në Bruksel të enjten (18 gusht) pas ndezjes së tensioneve midis dy vendeve. Abuzimi me media dhe mediat sociale duhet të jetë në krye të agjendës.

Ja pse. Më 1 gusht, një mosmarrëveshje mbi rregullat për targat e makinave u shndërrua në krizë të madhe pas një shpërthimi dezinformimi nga faqet e internetit të lidhura me Rusinë dhe llogaritë e mediave sociale që pretendonin se luftimet kishin shpërthyer në Kosovë dhe se forcat serbe kishin hyrë në vend, dhe se Rusia do t’i mbështeste ata. Pasoi paniku derisa u bë e qartë se këto pretendime nuk ishin aspak të vërteta.

Fatmirësisht, konflikti i vërtetë u shmang këtë herë. Por ekspertët thonë se sulmi ishte një operacion hibrid agresiv rus i krijuar për të provokuar një luftë tjetër evropiane dhe për të larguar vëmendjen nga Ukraina. Nuk ka asnjë arsye për të menduar se nuk do të provojnë më.

Në Kosovë, një kërcënim i tillë ka peshë të veçantë. Në vitin 2004, serbët u akuzuan për mbytjen e tre fëmijëve shqiptarë etnikë. Pasoi një stuhi mediatike, e cila çoi në një shpërthim të dhunës etnike që la 19 njerëz të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur. Sipas OSBE-së, “pa raportimin e pamatur dhe sensacionalist të 16 dhe 17 marsit, ngjarjet mund të kishin marrë një rrjedhë tjetër”.

Të dyja, si Serbia ashtu edhe Kosova kanë mësuar pak nga kjo tragjedi. Retorika mediatike përçarëse dhe agresive është e zakonshme nga të dyja palët – shpesh që rrjedh nga liderët e tyre politikë. Ndryshe, në rastin e Vuçiqit, takimi i së enjtes, i cili duhet të jetë mundësi e madhe për të shpërndarë tensionet, tashmë po keqpërdoret si mundësi mediatike.

Presidenti serb tha për transmetuesin shtetëror RTS se nuk priste asgjë nga bisedimet dhe se kushdo që mendon se është e mundur të ruhet paqja me Albin Kurtin, kryeministrin e Kosovës, e ka gabim.

Thuhet gjithashtu se Vuçiq nuk ka bërë asnjë koment për sulmin e supozuar hibrid të Rusisë, pavarësisht faktit se ai përfshinte njoftime të rreme që i atribuohen vetë presidentit.

Kjo nuk duhet të jetë befasi. Vuçiq ka armatosur prej kohësh mediat serbe për të përhapur retorikë përçarëse rreth Kosovës dhe çështjeve të tjera dhe ka udhëhequr një rënie të madhe në mjedisin informativ të Serbisë. Instituti V-Dem raportoi se nën presidencën e tij, Serbia është transformuar nga një demokraci elektorale në një autokraci zgjedhore “pas sulmeve të vazhdueshme ndaj gjyqësorit dhe kufizimeve në media dhe shoqërinë civile”.

Këto kufizime kanë lejuar që dezinformimi rus të lulëzojë në mediat kryesore. Duke pasur parasysh ngjarjet historike dhe ato të fundit në Kosovë, kjo tani duhet të shihet si një çështje serioze e sigurisë për rajonin.

Narrativat pro-ruse janë të përhapura në mediat serbe të mbështetura nga shteti. Një ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, tabloidi më i njohur serb Informer raportoi në faqen e tij të parë: “Ukraina sulmon Rusinë!”

Ky shembull tronditës është vetëm maja e ajsbergut. Një studim i kohëve të fundit i kryer nga Iniciativa për Media të Lira Ballkanike zbuloi se dezinformatat ruse përsëriten rregullisht në burimet kryesore të medias në Serbi, përpara se të shpërndahen gjerësisht në mediat sociale.

Ndërsa pjesa më e madhe e Evropës tani e ka ndaluar kanalin shtetëror të propagandës ruse RT, transmetuesi njoftoi në korrik se do të hapte zyra të reja në Serbi.

Çështja komplikohet nga fakti se mediat e besueshme dhe të paanshme të lajmeve përballen me presion të vazhdueshëm nga qeveria dhe përpjekjet për t’i shtypur ato.

Aktivistët e lirisë së medias kritikuan rregullatorin e medias të Serbisë këtë muaj pasi i dha të katër licencat e disponueshme televizive kombëtare për mediat pro-qeveritare. Ka spekulime se licenca e pestë dhe e fundit mund t’i shkojë stacionit hungarez, TV2, i cili ka lidhje të ngushta me Viktor Orbanin.

Dhënia e licencave televizive kombëtare, të cilat rinovohen vetëm çdo dhjetë vjet, është një nga mundësitë e gjata për të përmirësuar pluralizmin mediatik të minuar nga autoritetet serbe.

Këto beteja për lirinë e medias mund të duken teknike ose të parëndësishme në izolim. Por ato kontribuojnë në rënien masive të mjedisit informativ që e bën Kosovën objektiv të përsosur për Rusinë dhe aktorë të tjerë keqdashës.

Në kontekstin aktual, takimi i nesërm ka më shumë gjasa të përdoret si mundësi mediatike për të përsëritur ndarjen në vend që të paralajmërojë një përparim në negociata. Kjo nuk duhet lejuar të vazhdojë. Për të mbrojtur Kosovën, BE-ja duhet të bëjë më shumë sesa të presë bisedimet. Ajo duhet të ndërmarrë hapa aktivë për të përmirësuar lirinë e medias në Ballkan.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button