fbpx

Reagon SHGM, u sulmua verbalisht gazetarja Ilinka Iljoska nga Meta deri sa po fotografonte plehrat e pa pastruara

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) dënon kërcënimet dhe fyerjet e punonjësve të “Higjiena Komunale” – Shkup ndaj gazetares Ilinka Iljoska nga agjencia e lajmeve Meta, të cilat kanë ndodhur mëngjesin e sotëm në lagjen Kisella Voda të Shkupit, transmeton Meta.mk.

“SHGM kërkon që Higjiena Komunale Shkup të iniciojë procedurë disiplinore ndaj personave përgjegjës për sulmin verbal ndaj gazetares Ilinka Iljoska. Gjithashtu kërkojmë nga ky institucion që të bëjë plan për aktivitete për edukimin e të punësuarve për tema me interes publik dhe në raport me qytetarët, sepse nuk është hera e parë që Higjiena Komunale Shkup reagon në këtë mënyrë apo të ngjashme ndaj qytetarëve”, thuhet në njoftimin e ZNM-së.

Sipas informacioneve që kolegia Iljoska na ndau, mëngjesin e sotëm teksa po shkonte në punë, ka fotografuar mbeturinat e shpërndara dhe fshesat që ishin mbështetur në koshin e plehrave në parkun përballë objekt banimit të saj. Në atë kohë, punonjësit e “Higjiena Komunale” – Shkup, të cilët ndodheshin në park, e kanë vërejtur duke bërë foto dhe kanë shkuar në drejtim të saj.

“Sapo mbërrita në stacion, një burrë me rroba civile dhe një nga pastruesit kaluan rrugën. Ai me rroba civile m’u prezantua si menaxher, të cilit i prezantova me emrin dhe mbiemrin, i thashë që punoj në Agjencinë e Lajmeve Meta dhe i thashë: ‘Vazhdo, më thuaj çfarë të duhet’ “, thotë Iljoska.

Personi i cili u prezantua se punonte në Higjienën Komunale i kërkoi gazetares që të fshinte fotot dhe debatoi me të me ton të lartë duke i thënë se nuk duhet të fotografonte më. Iljoska i tha se fotografonte në një zonë publike dhe se nuk kishte asnjë shenjë se fotografimi ishte i ndaluar.

“Më thanë se e dinë se kush jam dhe se ekipi tjetër, nga shërbimi që është i ngarkuar me kositjen e sipërfaqeve të gjelbra nëpër komunë, më njohin dhe më fotografojnë kur ankohem se nuk po bëjnë punën. Më thanë se do të shoh se çfarë do të ndodhë herën tjetër që të shëtis qenin. Ata u grindën me mua derisa erdhi autobusi dhe më larguan me fjalët: ‘Hej, hip në autobus dhe mos e bëj më këtë’, thuhet në deklaratën e saj.

Gazetarja Ilinka Iljoska, për shkak të shqetësimeve për sigurinë e saj dhe të familjes së saj, me ndihmën juridike dhe këshillimin tashmë të ofruar nga SHGM, ka raportuar rastin në stacionin policor sot pasdite.

“Unë personalisht jo vetëm që nuk ndihem i sigurt, por kuptova kërcënimin se mund të më helmonin apo lëndonin qenin tim. Dhe kam frikë se edhe fëmijët e mi janë në rrezik sepse edhe ata shpesh ecin me qenin. Kjo nuk është hera e parë që u ndodh atyre. Dhe herë të tjera më bërtasin dhe ankohen për eprorët e tyre kur i fotografoj duke mos kryer detyrën. Por sot ishte hera e parë që guxuan të më afroheshin dhe më kërkonin me vrazhdësi të fshija fotot dhe më kërcënuan se mund të më ndodhte diçka nëse vazhdoj të bëj punën time. Ata jo vetëm që e dinë se kush jam, por e dinë saktësisht se ku jetoj”, thotë gazetarja Ilinka Iljoska.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button