fbpx

Sipas Ukrainës deri në fund të gushtit planifikohet të ngarkohen të paktën 10 anije të tjera me grurë

Zëvendësministri ukrainas i Infrastrukturës, Yuriy Vaskov, njoftoi se është planifikuar të ngarkohen produkte drithërash në të paktën 10 anije të tjera deri në fund të muajit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Vaskov deklaroi se 8.000 tonë misër do të ngarkohen në anijen Sara, e cila hyri në portin e Odessas në mbrëmjen e 14 gushtit dhe 7.500 tonë naftë në anijen Efe.

Duke theksuar se për momentin janë ngarkuar gjithsej 6 anije në portet e Ukrainës, Vaskov tha: “Brenda dy javëve të korridorit të grurit, 16 anije u larguan nga portet e Ukrainës për të shpërndarë rreth gjysmë milioni ton produkte të grurit ukrainas në 9 vende të botës”.

Vaskov shtoi gjithashtu se deri në fund të muajit është planifikuar të ngarkohen produkte drithërash në të paktën 10 anije të tjera.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button