fbpx

Medalje e artë për Mila Reljiq në garën ndërkombëtare taekwondo në Izrael

Sukses të jashtëzakonshëm sportiv, arriti nëntëmbëdhjetë vjeçarja Mila Reljiq nga klubi taekwondo “Tigri” nga Shkupi. Ajo në fundjavë fitoi medaljen e artë në konkurrencën e femrave seniore (62 kg) në garën ndërkombëtare të taekwondo-së “Wiener Israel Open” nga seria G2 e garave ndërkombëtare botërore, transmeton Portalb.mk.

“Në garë morën pjesë më shumë se 270 konkurrentë nga 25 vende të botës, përfshirë SHBA-në, Korenë, Indinë, Brazilin, Spanjën, Gjermaninë, Britaninë e Madhe. Në kategorinë e saj, seniore, në luftën për medaljen e artë, Mila mposhti përfaqësuesen e Izraelit, Naama Binenstock dhe në ndeshjen finale me dominim mposhti medalisten e bronztë të Lojërave të fundit Panamerikane, përfaqësuesen e Ekuadorit Mel Mina”, njofton trajneri Aleksandar Eftimov.

Ai thotë se kjo është medalja e parë e artë për Milën, e cila pas fitimit të medaljes së bronztë në Zagreb në qershor të këtij viti dëshmoi klasin e saj botëror.

Eftimov paralajmëron edhe suksese të reja për Milën, pasi po vjen kampionati evropian për klube, i cili do të zgjasë nga 22 deri më 26 gusht në Talin të Estonisë, pastaj Kampionatin evropian për të rinj deri në 21 vjeç, i cili do të zhvillohet në fund të shtatorit në Shqipëria, dhe po ashtu ai shpreson për sukses në kampionatin botëror që do të mbahet në nëntor në Meksikë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button