fbpx

Gazprom rriti rrjedhjen e gazit në Hungari nëpërmjet tubacionit TurkStream

Gazprom i Rusisë ka rritur rrjedhat drejt Hungarisë nëpërmjet tubacionit TurkStream që sjell gaz në Hungari nëpërmjet Bullgarisë dhe Serbisë, tha të shtunën (13 gusht) një zyrtar i ministrisë së jashtme hungareze, transmeton Euractiv.

Hungaria, anëtare e Bashkimit Evropian, ka mbajtur ato që i quan marrëdhënie pragmatike me Moskën që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, duke krijuar tensione me disa aleatë të Bashkimit Evropian të prirur për të marrë linjë më të ashpër.

Hungaria, e cila është rreth 85% e varur nga gazi rus, kundërshton me vendosmëri idenë e çdo sanksioni të BE-së për importet e gazit rus dhe kryeministri Viktor Orbán gjithashtu ka lobuar fort për të siguruar përjashtim nga sanksionet e BE-së për importet ruse të naftës së papërpunuar.

Ministri i Jashtëm Péter Szijjártó u takua me homologun e tij rus Sergei Lavrov në Moskë muajin e kaluar, duke kërkuar një shtesë prej 700 milionë metra kub gaz në krye të një marrëveshjeje ekzistuese afatgjatë të furnizimit me Rusinë.

Sipas një marrëveshjeje të mëvonshme, Gazprom filloi të rrisë flukset e gazit në Hungari të premten, tha në një deklaratë Sekretari i Shtetit i Ministrisë së Jashtme hungareze, Tamas Menczer.

Menczer tha se Gazprom do të shtojë 2.6 milionë metra kub gaz shtesë në ditë për dërgesat e miratuara më parë përmes TurkStream deri në gusht, me sasinë e dërgesave të shtatorit që do të negociohet.

Rrjedha Turke, që sjell gazin rus nën Detin e Zi në territorin evropian të Turqisë, quhet Rrjedha ballkanike në Bullgari, pika hyrëse e gazsjellësit në BE.

Rusia ka ndaluar dërgesat e gazit në Bullgari, por Sofja vazhdon të tranzitojë gazin rus në Serbi dhe Hungari.

Rezervat e Hungarisë depozituan 2.84 miliardë metra kub gaz deri në mes të korrikut, niveli më i ulët për atë periudhë gjatë pesë viteve të fundit bazuar në të dhënat e rregullatorit kombëtar të energjisë.

Sipas një marrëveshjeje të nënshkruar vitin e kaluar, para fillimit të luftës në Ukrainën fqinje, Hungaria merr 3.5 miliardë metra kub (bcm) gaz në vit përmes Bullgarisë dhe Serbisë sipas marrëveshjes së saj afatgjatë me Rusinë dhe 1 miliardë metra kub gaz në vit përmes një tubacioni nga Austria.

Marrëveshja me Gazprom është për 15 vjet, me opsion modifikimi të sasive të blera pas 10 vjetësh.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button