fbpx

Shefi i OKB-së Guterres: Rreziku i konfrontimit bërthamor është rikthyer pas dekadash

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres të hënën (8 gusht) tha se rreziku i konfrontimit bërthamor është rikthyer pas dekadash, duke u bërë thirrje shteteve bërthamore të angazhohen për mos përdorimin e armëve, raporton Euractiv, transmeton Portalb.mk.

Guterres foli në një konferencë shtypi në Tokio pasi mori pjesë në Ceremoninë përkujtimore të paqes në Hiroshima të shtunën për të përkujtuar 77 vjetorin e bombardimit të parë atomik në botë.

Guterres bëri thirrje që inspektorëve ndërkombëtarë t’u jepet akses në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhias pasi Ukraina dhe Rusia shkëmbyen akuzat për granatimin e centralit atomik më të madh në Evropë në fundjavë.

“Çdo sulm ndaj një centrali bërthamor është akt vetëvrasës”, tha Guterres në një konferencë shtypi.

Ukraina tha se bombardimet e reja ruse të shtunën kishin dëmtuar tre sensorë të rrezatimit dhe kishin lënduar një punëtor në termocentralin Zaporizhzhia, goditja e dytë radhazi në vend.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Rusinë për “terror bërthamor” që garantonte më shumë sanksione ndërkombëtare, këtë herë ndaj sektorit bërthamor të Moskës.

“Nuk ka asnjë komb të tillë në botë që mund të ndihet i sigurt kur një shtet terrorist qëllon në një central bërthamor”, tha Zelenskyy në fjalimin televiziv të dielën.

Forcat ruse pushtuan fabrikën në Ukrainën juglindore në fillim të marsit, por e njëjta ende drejtohet nga teknikë ukrainas.

Autoriteti i instaluar nga Rusia në zonë tha se forcat ukrainase goditën vendin me një raketë të shumëfishtë, duke dëmtuar ndërtesat administrative dhe një zonë pranë një magazinimi. Ambasada ruse në Uashington lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke përmendur dëmin dhe duke fajësuar “nacionalistët ukrainas”.

Ngjarjet në zonën Zaporizhzhia – ku Kievi pretendoi se Rusia goditi një linjë elektrike të premten – kanë alarmuar botën.

Guterres tha se Agjencia ndërkombëtare e energjisë atomike (IAEA) kishte nevojë për akses në termocentral.

“Ne mbështesim plotësisht IAEA në të gjitha përpjekjet e tyre në lidhje me krijimin e kushteve të stabilizimit të uzinës”, tha Guterres.

Shefi i IAEA Rafael Mariano Grossi paralajmëroi të shtunën se sulmi i fundit “nënvizon rrezikun shumë real të një fatkeqësie bërthamore”.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Japonisë që të ndalojë financimin publik dhe privat të projekteve të qymyrit si pjesë e angazhimeve të vendit në frenimin e emetimeve lëndëve djegëse fosile.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button