fbpx

Scholz i hap derën zgjerimit të centraleve bërthamore derisa Rusia pengon furnizimin me gaz

Kancelari gjerman Olaf Scholz ngriti të mërkurën (3 gusht) mundësinë e mbajtjes së centraleve bërthamore teksa akuzoi Rusinë për bllokimin e dorëzimit të një turbine kyçe për të penguar furnizimet me gaz në Evropë, transmeton Euractiv.

Ekonomia më e madhe e kontinentit është përpjekur për burime energjie për të mbushur boshllëkun e lënë nga reduktimi i furnizimeve me gaz nga Moska.

Duke qëndruar pranë turbinës, të nevojshme për tubacionin Nord Stream 1, Scholz tha se zgjatja e jetëgjatësisë së tre termocentraleve të mbetura bërthamore të Gjermanisë “mund të ketë kuptim”.

Termocentralet, të cilat janë vendosur të hiqen nga rrjeti në fund të vitit, ishin “të rëndësishme ekskluzivisht për prodhimin e energjisë elektrike dhe vetëm për një pjesë të vogël të saj”, tha Scholz.

Në total, flota bërthamore përbën gjashtë për qind të prodhimit të energjisë elektrike të Gjermanisë.

Qeveria ka thënë se do të presë rezultatin e një “stres testi” të ri të rrjetit elektrik kombëtar përpara se të përcaktojë nëse do të qëndrojë me ndërprerjen e planifikuar prej kohësh.

Ish-kancelarja Angela Merkel vendosi në mënyrë spektakolare të heqë dorë nga energjia atomike në vitin 2011 pas katastrofës bërthamore të Fukushimës në Japoni.

Zgjatja e jetëgjatësisë së termocentraleve ka shkaktuar debat të ashpër në Gjermani, ku energjia bërthamore ka qenë burim polemikash që shtrihen përpara vendimit të Merkelit.

Gjermania tashmë ka lëvizur për të rifilluar termocentralet e qymyrit për t’u mbrojtur nga mungesa e energjisë.

Kjo vjen pasi Rusia pakëson furnizimet me gaz, tek e cila Gjermania është mbështetur prej kohësh në industrinë e energjisë dhe ngrohjen e shtëpive.

Gjigandi rus i energjisë Gazprom ka shtuar furnizimin e kufizuara për çështje teknike.

Furnizimet nëpërmjet lidhjes energjetike u reduktuan më tej në rreth 20% të kapacitetit në fund të korrikut, pasi Gazprom ndaloi funksionimin e një prej dy turbinave të fundit operative për shkak të “gjendjes teknike të motorit”.

Probleme me turbinën

Berlini ka hedhur poshtë arsyetimet e Gazprom për reduktimin e furnizimit, duke parë në vend të kësaj një lëvizje “politike” në përgjigje të mbështetjes së Perëndimit për Ukrainën.

Turbina e cila u transferua nga Kanadaja në Gjermani ishte “e disponueshme dhe funksiononte”, tha Scholz të mërkurën.

“Nuk ka asnjë arsye pse kjo dërgesë nuk mund të ndodhë,” tha ai, duke shtuar se kishte marrë “të gjitha miratimet” e nevojshme për eksport nga Gjermania në Rusi.

Operatorët e gazsjellësit vetëm duhet të thoshin “ata duan të kenë turbinën dhe të ofrojnë informacionin e nevojshëm doganor për transportin në Rusi”, tha Scholz.

Gazprom megjithatë këmbënguli se nuk mund të merrte dorëzimin e turbinës.

“Regjimet e sanksioneve në Kanada, në Bashkimin Evropian dhe në Britani, si dhe mospërputhjet në situatën aktuale në lidhje me detyrimet kontraktuale të (prodhuesit të turbinave) Siemens e bëjnë dërgesën të pamundur”, thuhet në deklaratë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha gjithashtu se Gazprom po priste akoma për dokumente që konfirmojnë se njësia “nuk është prekur nga sanksionet”.

Megjithatë, sipas mendimit të presidentit rus Vladimir Putin, ishte “teknologjikisht e mundur” që të vazhdonte furnizimet përmes gazsjellësit Nord Stream 2, tha Peskov.

Gazsjellësi i dytë, i cili shkon paralel me Nord Stream 1, qëndron i përfunduar, por u bllokua nga qeveria gjermane në prag të pushtimit të Ukrainës.

Ish-kancelari Gerhard Schroeder, i cili nënshkroi gazsjellësin ndërsa ishte në detyrë, i tha revistës gjermane Stern se ishte “zgjidhja më e lehtë” përdorimi i Nord Stream 2 në vend të 1-shit.

Por Scholz e ka refuzuar thirrjen, duke thënë se Nord Stream 1 ofronte kapacitet të mjaftueshëm për rrjedhat e gazit.

Lëvizja e Moskës për të kufizuar furnizimet dërgoi “mesazh të vështirë” për botën duke krijuar dyshime mbi angazhimin e Rusisë ndaj marrëveshjeve të saj, shtoi ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button