fbpx

Këto janë listat e këshilltarëve që garojnë në zgjedhjet për Këshillin e Komunës së Tetovës

Në zgjedhjet e 20 gushtit për Këshillin Komunal të Tetovës do garojnë dy lista të pavarura dhe njëmbëdhjetë lista të partive politike, gjithsej 13 subjekte. Fushata filloi me 31 korrik ndërsa pjesëmarrësit në garë tani më janë në terren duke kërkuar votat e qytetarëve. Portalb.mk ju sjell listat e këshilltarëve të cilët janë në garë për këto zgjedhje.

Koalicion parazgjedhor ka paraqitur vetëm lista e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM), ndërsa listat tjera do garojnë të vetme.

Radhitja në bazë të numrave do të jetë si vijon:

  1. Koalicioni “Më e mira për komunën time” udhëhequr nga LSDM me bartës liste Gligorije Stojanovski.
  2. VMRODPMNE me bartës liste Angell Karapetrov.
  3. Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) me bartës liste Visar Palloshi.
  4. Integra- Partia Konservative Maqedonase me bartëse liste Snezhana Stojanovska.
  5. Lëvizja Rezisto me bartës liste Agon Zaimin.
  6. Alternativa (AAA) me bartës liste Faton Selamin.
  7. Aleanca për Shqiptarët (ASh) me bartës liste Abdulla Osmanin.
  8. Lëvizja Besa me bartës liste Besar Durmishin.
  9. Partia Demokratike e Turqëve të Maqedonisë (PDTM) me bartës liste Meat Memedin.
  10. Më mirë për Tetovën me bartëse liste Elmedina Abdullahin.
  11. Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) me bartës liste Faton Ahmetin.
  12. Partia për emancipim të përgjithshëm të romëve (PEPR) me bartës liste Ajdogan Ibraimi.
  13. E Majta (Levica) me bartës liste Bobi Ilievskin.

Më poshtë gjenden listat e këshilltarëve nga subjektet e lartpërmendura.

 Më mire për Tetovën:

  1. Elmedina Abdullai
  2. Hamdi Sulemani
  3. Merita Maksuti
  4. Ngadhnjim Mehmeti
  5. Fortesa Asani
  6. Zeqir Vica
  7. Agon Memedi
  8. Fjolla Ibraimi
  9. Arif Arifi
  10. Nasuf Nebiu
  11. Leona Murati
  12. Fisnik Shabani
  13. Faton Lumani
  14. Merita Saiti
  15. Ilir Vela
  16. Shqipron Osmani
  17. Sara Velii
  18. Vullnet Neziri
  19. Burim Islami
  20. Mejrem Emini
  21. Florent Bajrami
  22. Mentar Mahmudi
  23. Nora Sulejmani
  24. Sunaj Mustafi
  25. Zihshan Limani
  26. Sadik Abdiramani
  27. Hana Musai
  28. Ahmed Abdullai
  29. Luljeta Abazi
  30. Nezafet Idrizi
  31. Mislim Hasipi

Aleanca për Shqiptarët:

  1. Abdulla Osmani
  2. Idila Pustina
  3. Arlinda Aliti
  4. Vullnet Jakupi
  5. Blerian Iemeri
  6. Semira Ibraimi
  7. Jetmir Musai
  8. Lorina Karimani
  9. Metin Esati
  10. Melek Guven
  11. Rina Jonuzi
  12. Emri Birlimi
  13. Arlinda Zeneli
  14. Lirona Murtezani
  15. Valdrin Islami
  16. Samir Memeti
  17. Lsvdrim Baki
  18. Mimoza Veliu
  19. Nesime Jashari
  20. Ylli Fetai
  21. NAlan Ali
  22. Agron Ganija
  23. Zumrut Selim
  24. Endrit Karimani
  25. Lejla Rustemi
  26. Denis Murati
  27. Nevzat Fetai
  28. Jasin Baki
  29. Arben Zeqiri
  30. Edvina Berisha
  31. Adhurim Luta

Bashkimi Demokratik për Ingegrim:

  1. Faton Ahmeti
  2. Veton Murati
  3. Teuta Abazi
  4. Amet Rexhepi
  5. Emin Velija
  6. Lindita Jahjai
  7. Shpresa Qazimi
  8. Fitim Mustafi
  9. Kujtesa Bajrami
  10. Sali Elmazi
  11. Liridon Disha
  12. Fatime Lika
  13. Gezim Bafqari
  14. Libert Memeti
  15. Ramije Dauti
  16. Krenar Berisha
  17. Luiza Alija
  18. Naim Ajdini
  19. Arbnore Dehari
  20. Elvira Limani
  21. Artan Ejupi
  22. Naile Durmishi
  23. Alajdin Avziu
  24. Armend Fazliu
  25. Merita Mustafai
  26. Endrin Kadriu
  27. Bekim Smaili
  28. Nora Muaremi
  29. Rabije Murati
  30. Bajram Rexhepi
  31. Eshtref Dehari

Lëvizja Besa:

  1. Besar Durmishi
  2. Besa Kadriu
  3. Uka Aliti
  4. Naim Ismaili
  5. Yllzana Zeqiri
  6. Bekim Sadiki
  7. Valon Zeqiri
  8. Halime Rustemi
  9. Arbër Ajdini
  10. Mimoza Zulbeari
  11. Mahije Sejfuli
  12. Himo Maksuti
  13. Argjend Veliu
  14. Sulejman Fejzullahi
  15. Merita Ajdini
  16. Majlinda Qazimi
  17. Erza Fetai
  18. Ermal Lazami
  19. Bukurije Zeqiri
  20. Fatmir Ajeti
  21. Shpresa Ramizi
  22. Laura Izairi
  23. Samet Bislimi
  24. Doruntina Memeti
  25. Merita Ibishi
  26. Endrit Hasani
  27. Gentijana Sherifi
  28. Visar Krasniqi
  29. Ajshe Ameti
  30. Larita Rexhepi
  31. Semir Beqiri

Partia Demokratike Shqiptare:

  1. Visar Palloshi
  2. Ndadhnjim Alili
  3. Gjilfer Shasivari
  4. Besart Asllani
  5. Emrush Saqipi
  6. Mona Sadiki
  7. Behar Loki
  8. Ejup Shabani
  9. Vjosa Iljazi
  10. Ajsel Bilalli
  11. Besim Ismaili
  12. Arita Shaqiri
  13. Loranda Beadini
  14. Harun Deari
  15. Agon Avziu
  16. Berat Amiti
  17. Erdem Ismaili
  18. Remzije Aziri
  19. Merdi Zendeli
  20. Alejna Ismaili
  21. Fari Krasniqi
  22. Xhemil Selimi
  23. Fatime Isai
  24. Semi Beqiri
  25. Rina Ferati
  26. Faredin Demiri
  27. Xhevaire Ceka
  28. Shkodran Kamberi
  29. Fatime Kuqi
  30. Valmira Zaimi
  31. Aliriza Hajrullahi

Alternativa:

  1. Faton Selami
  2. Jusuf Abduli
  3. Merhal Ismaili
  4. Valdet Zulbeari
  5. Arita Nesimi
  6. Vulllnet Kuçi
  7. Lindita Emini
  8. Xhanaj Memedi
  9. Eduard Hamzai
  10. Selma Shefiku
  11. Florie Ibrahimi
  12. Fahtmi Halili
  13. Selda Alili
  14. Ibrahim Alishani
  15. Elita Aliu
  16. Burim Ajdini
  17. Fetie Imeri
  18. Elzana Emini
  19. Egzon Bakiu
  20. Flora Shaini
  21. Qitabije Aliu
  22. Anisa Beadini
  23. Burim Ramadani
  24. Azemije Azizi
  25. Argjend Halimi
  26. Murat Osmani
  27. Gonxhe Bekir
  28. Sami Ibrahimi
  29. Idriz Abdullahi
  30. Bjondina Ziberi
  31. Dritan Bexheti

VMRO-DPMNE:

  1. Angell Karapetrov
  2. Ratko Davidovski
  3. Anita Boshkoska Jovanoska
  4. Stanislav Bojçeski,
  5. Nikolla Stopevski
  6. Daniela Apostopovska
  7. Kostadin Xhogov
  8. Emilija Gurçinoska
  9. Milena Ilievska
  10. Igor Dodevski
  11. Jani Konstantinoski
  12. Natasha Pandilovska
  13. Dejan Damjanoski
  14. Ilija Marinovski
  15. Verica Serafimoska
  16. Dushko Spasovski
  17. Tamara Dimovska
  18. Ganrilo Jovanovski
  19. Aneta Mitrusheska
  20. Daniel Angellkovik
  21. Olivera Giçenko
  22. Darko Angellovski
  23. Mario Nikolovski
  24. Natalija Samojllovska
  25. Branislav Jakimoivski
  26. Jovan Spirovski
  27. Ivona Jovanovski
  28. Lubisha Cimjanoska
  29. Natasha Simjanoska
  30. Teodosij Angelkovski
  31. Sofija Ilievska

LSDM:

  1. Gligorije Stojanovski
  2. Natasha Petrovska
  3. Stojanço Tripunovski
  4. Darko Bogatinovski
  5. Kristina Bishkoska
  6. Shqipe Izairi Berisha
  7. Miqo Stojçeski
  8. Aleksandra Ivanosvksi
  9. Aleksandar Markoski
  10. Ivona Sterjoska
  11. Dushko Miloshevski
  12. Millosh Sterjoski
  13. Vesna Avramoska
  14. Dragolub Aposolloski
  15. Vanço Aksoski
  16. Monika Milanoska
  17. Bllashko Nikollovski
  18. Elena Mitovska
  19. Mirosllav Mihajllovski
  20. Marija Jankoska
  21. Stefan Dimitrijevski
  22. Marina Karanfiloska
  23. Milena Lazaru Bojçevska
  24. Jovica Jastrevski
  25. Zhaklina Popovska Sameska
  26. Ninosllav Simovski
  27. Dostana Pogojevska Sarxhoska
  28. Zoran Dimovski
  29. Ivica Pejovski
  30. Magdalena Boshkoska Zafirocka
  31. Lazar Sarovski

Lëvizja Rezisto:

  1. Agon Zaimi
  2. Visar Saiti
  3. Saranda Ibraimi Koljari
  4. Gent Mehmeti
  5. Alban Qamili
  6. Selma Sherifi
  7. Valon Jashari
  8. Imer Derguti
  9. Arjeta Shabani
  10. Nesrin Mehmedi
  11. Shëndrit Ismaili

Partia Demokratike e Turqëve të Maqedonisë

  1. Meat Memed
  2. Nurdan Jaja
  3. Sezer Rushit
  4. Metin Zejnullah
  5. Jusuf Aliti
  6. Gylhan Dervish
  7. Engin Idriz
  8. Semra Maksut
  9. Ersoj Jusuf
  10. Ergyl Ali
  11. Nexhat Rexhepi
  12. Suzan Zejnullah
  13. Hakan Mejdi
  14. Mustafa Hamdi
  15. Nuran Rushit
  16. Rexhep Nuhi
  17. Burak Mustafa
  18. Exhe Nuhi
  19. Sevim Rustem
  20. Humajun Jusufi
  21. Iljaz Jahja
  22. Sunaj Rexhep
  23. Xhynejt Jahja
  24. Bushra Memed
  25. REshat Shasivari
  26. Xhengiz Destan
  27. Bejza Murtezan
  28. Menan Jonuzi
  29. Nursema Adili
  30. Amine Rexhep
  31. Bilall Abazi

Nga Komisioni Komunal Zgjedhor (KKZ) njoftuan se kanë përfunduar përgatitjet për ditën e zgjedhjeve, por ende nuk dihet si do veprohet me të infektuarit me Covid-19.

“Ende nuk kemi informatë zyrtare sa i përket të të infektuarve me Covid-19, ndërsa sa i përket votimit të personave të sëmurë dhe të pa aftë, ata do duhet të drejtohen me kërkesë te Komisioni komunal i zgjedhjeve shtatë ditë përpara ditës së mbajtjes së zgjedhjeve, po ashtu edhe informacionin se sa persona vuajnë dënim në burgun e Tetovës, informacion do na e përcjell komisioni Shtetëror Zgjedhor ku ata do të realizojnë së bashku me personat e sëmurë e të pa aftë do realizojnë të drejtën e votës një ditë para ditës së zgjedhjeve”, informoi Nazmi Dauti nga KKZ.

Fushata zgjedhore filloi me 31 korrik ora 00:00 dhe do të zgjas deri me 18 gusht ora 00:00. Numri i votuesve është rreth 83 mijë.

Këshilli i Komunës së Tetovës do të shkojë në zgjedhe pasi nuk arriti ta miratojë llogarinë përfundimtare për vitin paraprak në afatin kohor, sipas Ligji për Vetëqeverisje Lokale.

Shpërbërjen e Këshillit Komunal e vendosi Qeveria, ndërsa zgjedhjet për me 20 gusht i shpalli kryetari i Kuvendit.

Ndryshe, Këshilli i Komunës së Tetovës përbëhet nga 31 këshilltarë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button