fbpx

Futbollistët më të mirë në historinë e kupës së botës

Gazeta britanike ‘The Guardian’ publikoi të enjten listën me 100 lojtarët më të mëdhenj që kanë luajtur në Botëror dhe vendin e parë e ka zënë braziliani Pele, i cili ka fituar 3 Kupa Bote në karrierë në 4 pjesëmarrje.

Në vendin e dytë është renditur Diego Armando Maradona, i cili me Argjentinën ka fituar 1 Botëror në po të njëjtin numër pjesëmarrjesh. Gjithashtu, Pele ka shënuar më shumë gola se Maradona në ndeshjet e Botërorit (12 me 8).

Në vend të tretë gjermani Franz Beckenbauer, në vend të katërt braziliani Ronaldo dhe në vend të pestë francezi Zinedine Zidane.

Në këtë renditje gjejmë edhe yjet e futbollit të sotëm botëror: Cristiano Ronaldo dhe Leo Messi. Portugezi renditet në vend të 33 (2 gola në 10 ndeshje), ndërsa argjentinasi në vend të 51 (1 gol në 8 ndeshje).

Lista është bërë nga 40 persona: 6 ish-futbollistë (Barnes, Khune, Matthaus, Oliseh, Smith dhe Zico), 22 gazetarë të ‘The Guardian’ dhe 12 gazetarë të gazetave ndërkombëtare. Votat e ish-lojtarëve kishin më shumë vlerë se të tjerat.

Ja renditja e plotë:

1. Pelé
2. Maradona
3. Beckenbauer
4. Ronaldo
5. Zidane
6. Cruyff
7. Matthaus
8. Müller
9. Garrincha
10. Platini
11. Eusebio
12. Paolo Maldini
13. Jairzinho
14. Bobby Charlton
15. Xavi
16. Romario
17. Just Fontaine
18. Paolo Rossi
19. Dino Zoff
20. Bobby Moore
21. Ferenc Puskas
22. Zico
23. Ronaldinho
24. Roberto Baggio
25.Cafu
26. Fabio Cannavaro
27. Rivaldo
28. Mario Zagallo
29. Johan Neskeens
30.Lev Jashin
31.Mario Kempes
32. Roberto Rivelino
33. Cristiano Ronaldo
34. Carlos Alberto
35. Roberto Carlos
36. Roger Milla
37. Paul Breitner
38. Lillian Thuram
39. Karl-Heinz Rummenigge
40. Giuseppe Meazza
41. Gordon Banks
42. Oliver Kahn
43. Zbigniew Boniek
44. Gianluigi Buffon
45. Daniel Passarella
46. Franco Baresi
47. Gary Lineker
48. Djalma Santos
49. Nilton Santos
50. Uwe Seeler
51. Leo Messi
52. Tostao
53. Andreas Brehme
54. Geoff Hurst
55. Sepp Maier
56.  Hristo Stoichkov
57. Vava
58. Sandor Koscis
59. Luis Figo
60. Marcel Desailly
61. Gheorge Hagi
62. Giuseppe Bergomi
63. Fritz Walter
64. Carles Puyol
65. Andres Iniesta
66. Paul Gascoigne
67. Gregorz Lato
68. Obdulio Varela
69. Juan Schiaffino
70. Alcides Ghiggia
71. Helmut Rahn
72. Frank De Boer
73. Ruud Krol
74. Elias Figueroa
75. Leonidas
76. Gheorghe Popescu
77. Teofilo Cubillas
78. Jay-Jay Okocha
79. Didi
80. Gianni Rivera
81. Sergio Batista
82. Ilhor Belanov
83. Salvatore Schillaci
84. Wesley Snejder
85. Bellini
86. Alessandro Del Piero
87. Luis Monti
88. Thomas N’Kono
89. Claudio Gentile
90. Bebeto
91. Hector Chumpitaz
92. Dragan Stojkovic
93. Matthias Sindelar
94. Rinat Dasayev
95. Philipp Lahm
96. Jurgen Klinsmann
97. Antonio Cabrini
98. Leonardo
99. Giacinto Facchetti
100. Tomas Brolin

/ Top Channel

Lajme të ngjashme

Back to top button