fbpx

SHBA dhe BE e përshëndetën miratimin e propozimit francez në Kuvend: Javën e ardhshme konferenca e parë ndërqeveritare

Vetëm dhjetëra minuta pas miratimit të propozimit francez në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, arritën përshëndetjet nga kreu i Bashkimit Evropian, Komisionit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njofton Portalb.mk.

“Votimi i sotëm në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut e hapë rrugën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare javën e ardhshme. Ky është hap thelbësor i vendit dhe për BE-në. Ardhmëria jonë është e përbashkët dhe ju presim krahëhapur”, shkruajti në Tuiter, Charles Michel, kryetari i Këshillit të Evropës.

Me porosi të ngjashme doli edhe kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Gëzuar deri te Maqedonia e Veriut për votimin me të cilin plotësohen kushtet për hapje të shpejtë të bisedimeve hyrëse. Kjo ishte mundësi historike dhe ju e shfrytëzuat”, theksoi Leyen.

Eurokomesari për zgjerim porositi se të martën pritet të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare.

“E përshëndes votimin pas disa ditëve diskutim në Kuvend me çka qeverisë i jepet mandat të pastër për fillimin e konferencës së parë ndërqeveritare të bazuar në propozimin francez. Gëzohemi në hapjen e bisedimeve hyrëse të martën, kur do të takohemi në Bruksel për konferencën e parë ndërqeveritare”, shkroi Oliver Varhej.

Sekretari i shtetit, Antony Blinken, e përshëndeti vendimin e sotëm në Kuvendin e Parlamentit të Maqedonisë së Veriut. Ai nëpërmjet një letre thotë se i njeh këmbimet e rënda të cilat janë bërë me këtë kompromis, por i cili i njeh dhe respekton identitetin kulturor të Maqedonisë së Veriut dhe gjuhën maqedonase.

Ky vendim vjen në momente kritike për Maqedoninë e Veriut, Ballkanin Perëndimor dhe Evropës. Bashkimi Evropian e cila e përfshin tërë Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të jetë më e fuqishme dhe më me prosperitet. Tani është koha të ndërtohet puls dhe të punohet në hapat e radhës”, deklaron Blinken.

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot e ka miratuar informacioni për propozimin francez, pasi lista e deputetëve që morën fjalën u shterua. 68 deputetë votuan “për”, ndërkaq paraprakisht sallën e kanë lëshuar deputetë të koalicionit VMRO-DPMNE dhe deputetët e Levicës. Pas votimit deputetët e shumicës parlamentare me duartrokitje e përshëndetën miratimin e propozimit francez dhe valëvitën flamujt e RMV-së dhe BE-së.

Në sallën e Kuvendit në dy ditët e para atmosfera u përcoll me akuza nga të dy taborët. VMRO-DPMNE-ja opozitare dhe Levica kërkuan refuzim të këtij propozimi i cili, sipas tyre, çon drejt asimilimit të popullit maqedonas dhe shantazhe dhe pengesë shumëvjeçare e procesit eurointegrues nga ana e Bullgarisë. Për dallim nga ata, nga deputetët e partive qeveritare qetësonin se korniza negociuese ofron moscenim të integritetit territorial dhe gjuhës maqedonase dhe fillim të negociatave për anëtarësim të plotfuqishëm në BE.

Ndryshe, propozimi francez për zgjidhjen e ngërçit Bullgari-Maqedoni e Veriut dhe hapjen e negociatave eurointegruese, në vend mbërriti më 30 qershor, pas së cilës kryeministri Kovaçevski njoftoi proces të gjerë konsultimi me koalicionin qeveritar, presidentin e vendit, Parlamentin, opozitën, si dhe me sektorin civil, ekspertët dhe publikun e gjerë në vend.

Së fundmi në Bullgari, ra Qeveria e kryeministrit Kiril Petkovit, çka rëndoi edhe më tej krizën politike në Bullgari. Në Samitin e BE-së, Bullgaria nuk e kishte hequr veton, pasi parlamenti duhej të miratonte propozimin francez dhe për rrjedhojë edhe të hiqte veton. Por pas Samitit, gjegjësisht më 24 qershor të këtij viti propozimi i Macronit kaloi në Parlamentin bullgar, që nënkuptonte heqjen e vetos nga Bullgaria ndaj Maqedonisë së Veriut, por njëkohësisht edhe heqjen e pengesës për Shqipërinë për vijimin e mëtejshëm të procesit integrues në BE.

Kujtojmë se para heqjes së vetos, hapja e negociatave me Bashkimin Evropian për Maqedoninë e Veriut bllokohej vazhdimisht nga BullgariaSofja zyrtare kërkonte që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Josip Broz Tito. Ky kontest bllokoi për dy vite procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria gjatë vitit 2021 i vendosi dy herë veto Maqedonisë së Veriut, njëherë në qershor, kurse më pas, më 14 dhjetor të vitit 2021, edhe një herë e bllokoi fillimin e negociatave RMV-BE.

Edhe në vitin 2020, njëjtë vendi fqinj, i vendosi dy here veto Maqedonisë së Veriut, një herë në këshillin e ministrave të Jashtëm të BE-së si dhe në Këshillin për Punë të Përgjithshme të BE-së, duke penguar në këtë mënyrë miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave të vendit me BE-në. Për zgjidhjen e kontesteve të historisë, komisioni maqedonaso – bullgar ka mbajtur takime, po nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje. Palët kanë mosmarrëveshje më së shumti rreth identitetit të figurave historike të Mbretit Samoil dhe Goce Delçevit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button