fbpx

Djali i cili u shpëtua nga thellësia e detit falë topit të një fëmije doli nga spitali

30-vjeçari Ivan, i cili u shpëtua nga thellësitë e detit Egje pranë Halkidikit falë topit të humbur të një fëmije, ndihet mirë sot dhe ka dalë nga spitali Papanikolaou në Selanik, ku ishte shtruar në spital që nga mesdita e së dielës, transmeton portali grek Protothema.

Mjekët thonë se ai është në gjendje të shkëlqyer dhe mund të udhëtojë, pra të shkojë në shtëpi me familjarët.

Sipas protothema.gr, pak orë para se mjekët ta lironin, ai është trajtuar për dehidrim të rëndë. Ivan, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve grekë, tha se ai luftoi me valët e detit për rreth 20 orë.

“Dua të falënderoj njerëzit që morën pjesë në shpëtimin tim. Falënderime të veçanta për ekuipazhet e helikopterit dhe njerëzit në varkat që më morën mua”, u tha gazetarëve 30-vjeçari Ivan teksa po largohej nga spitali Papanikolaou.

Shërbimet greke janë në kërkim të 31-vjeçarit Martin Jovanovski për të katërtën ditë. Sot, duke qenë se kushtet e motit e lejojnë, në kërkim përdoret edhe një dron nënujor i shërbimit të shpëtimit vullnetar OFKAT.

“Operacioni vazhdon me dronin nënujor të OFKAT-it në vendin që na tregoi Ivani. Ne skanuam një zonë të madhe, por nuk gjetëm asnjë gjurmë dhe arsyeja është se rrymat e poshtme janë shumë të forta. Hetimi i OFKAT-it tani po hapet pak më shumë”, tha presidenti i OFKAT-it, Christos Ramos për “Newsit” grek.

Sipas të afërmve të tij, Martin shkoi në Halkidiki me një grup prej dhjetë personash me pushime dhe për të festuar ditëlindjen e 30-vjeçarit Ivan.

Familjarët apelojnë që të gjithë të mos ndalojnë kërkimet. Sipas mediave greke, ata janë të mërzitur pasi janë informuar se sipas kuadrit ligjor aktual në Greqi, roja bregdetare pushon kërkimet për personat e zhdukur pas 72 orësh.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button