“Kripto mbretëresha” bullgare Ruzha Ignatova ndodhet në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së

Shtetasja bullgare Ruzha Ignatova, e njohur edhe si “kripto-mbretëresha e zhdukur”, është vendosur në listën e FBI-së me 10 personat më të kërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raporton BBC.

Ignatova kërkohet për dyshime për rolin e saj në drejtimin e një mashtrimi me kriptomonedhën e njohur si “OneCoin”. Hetuesit federalë akuzojnë të arratisurën për përdorimin e skemës për të mashtruar viktimat prej më shumë se 4 miliardë dollarësh.

Ajo është zhdukur që nga viti 2017, kur autoritetet amerikane nënshkruan urdhër arresti për të.

Në vitin 2014, OneCoin, një e vetëquajtur kriptomonedhë, filloi t’u ofronte blerësve provizion nëse ua shisnin monedhën shumë njerëzve. Agjentët e FBI-së thonë se OneCoin ishte i pavlerë dhe nuk u mbrojt kurrë nga teknologjia blockchain e përdorur nga kriptovalutat e tjera. Sipas prokurorëve federalë, në thelb ishte skemë Ponzi e maskuar si kriptomonedhë.

FBI i shton të arratisurit në listën e saj më të kërkuar kur beson se publiku i gjerë do të mund të ndihmojë në gjetjen e tyre.

Byroja ofroi 100,000 dollarë për çdo informacion që çon në arrestimin e Ignatova, e cila u akuzua në vitin 2019 për tetë akuza, përfshirë mashtrimin e letrave me vlerë.

Ignatova është e vetmja grua në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së. Ajo u pa për herë të fundit duke hipur në një fluturim nga Bullgaria në Greqi në vitin 2017 dhe që atëherë i është humbur çdo gjurmë.

BBC raporton se Ignatova besohet se është zhdukur me të paktën 500 milionë dollarë, gjë që e ndihmon atë të fshihet nga ligji.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button