fbpx

Putin: Rusia do të përgjigjet nëse NATO na kërcënon nga Suedia dhe Finlanda

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse  NATO  do të vendoste trupa dhe infrastrukturë ushtarake në Finlandë dhe Suedi pasi ato të bashkohen me aleancën e udhëhequr nga SHBA.

“Me Suedinë dhe Finlandën, ne nuk  kemi problemet që kemi me Ukrainën. Ata duan të bashkohen me  NATO -n , vazhdo”, tha Putin për televizionin shtetëror rus pas bisedimeve me liderët rajonalë në shtetin ish-sovjetik të Azisë Qendrore të Turkmenistanit, transmeton Abc News.

“Por ata duhet të kuptojnë se nuk ka pasur asnjë kërcënim më parë, ndërsa tani, nëse kontingjentet ushtarake dhe infrastruktura vendosen atje, ne do të duhet të përgjigjemi dhe të krijojmë të njëjtat kërcënime për territoret nga të cilat krijohen kërcënimet ndaj nesh”, ka thënë presidenti rus.

Ai shtoi se ishte e pashmangshme që marrëdhëniet e Moskës me Helsinkin dhe Stokholmin të përkeqësoheshin për shkak të anëtarësimit të tyre në  NATO.

“Gjithçka ishte mirë mes nesh, por tani mund të ketë disa tensione, sigurisht që do të ketë”, tha ai. “Është e pashmangshme nëse ka një kërcënim për ne”, shtoi ai.

Putin e bëri komentin e tij pasi Turqia, anëtare e NATO-s, hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën pasi të tre vendet ranë dakord të mbronin sigurinë e njëri-tjetrit.

Lëvizja do të thotë që Helsinki dhe Stokholmi mund të vazhdojnë me aplikimin e tyre për t’u bashkuar me NATO -n, duke shënuar ndryshimin më të madh në sigurinë evropiane në dekada.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button