fbpx

Rusia akuzoi Norvegjinë për bllokadë të Arktikut dhe kërcënoi me hakmarrje

Moska akuzoi Norvegjinë të mërkurën për bllokimin e tranzitit të mallrave për rusët që jetojnë në arkipelagun norvegjez Arktik të Svalbard dhe kërcënoi Oslon me hakmarrje , raporton Euronews.

“Ne kërkuam që pala norvegjeze ta zgjidhë këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur”, njoftoi Ministria e Jashtme të Rusisë në një deklaratë, duke njoftuar se ishte thirrur i ngarkuari norvegjez me punë në Moskë.

“Ne theksuam se veprimet jomiqësore ndaj Rusisë çojnë në masa hakmarrëse”, shtoi ai.

Rusia pretendon se Norvegjia bllokoi furnizimet me pajisje dhe ushqime në vendkalimin kufitar tokësor Storskog që do të ngarkoheshin në një anije me destinacion Svalbard për minatorët rusë në arkipelag.

Sipas Sergei Gushkin, konsulli rus në arkipelagun e Arktikut, ngarkesa përbëhej nga 20 tonë mallra, duke përfshirë shtatë tonë ushqime, dhe pjesë këmbimi dhe pajisje thelbësore për t’u përgatitur për dimër.

Norvegjia po bllokon mallrat pasi po zbaton sanksionet evropiane të miratuara kundër Rusisë për shkak të luftës së saj në Ukrainë.

Një traktat i lidhur në Paris në vitin 1920 njeh sovranitetin e Norvegjisë mbi Svalbard, por gjithashtu u garanton shtetasve të shteteve nënshkruese – tani numëron 46 përfshirë Rusinë – lirinë për të shfrytëzuar burimet natyrore atje “në një bazë krejtësisht të barabartë”.

Për dekada, Rusia – dhe BRSS para saj – ka nxjerrë qymyr në këto territore, të cilat banohen nga më pak se 3,000 njerëz të rreth 50 kombësive.

Nënkryetari i Këshillit të Federatës, Konstantin Kossachev, akuzoi Oslon në Telegram për shkelje të Traktatit të Parisit.

“Autoritetet norvegjeze po përpiqen të sigurojnë që të miturit rusë të mbeten pa ushqim, gjë që është në vetvete amorale. Kjo shkel të drejtat e njeriut dhe parimet e humanizmit,” u ankua ai.

Konsulli rus, megjithatë, mohoi se ekzistonte ndonjë rrezik i mungesës së ushqimit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button