fbpx

DASHURISË

Unë çdo herë kam me t’kujtue
Nëpër andrrat e mia t’gjata
Asnjëherë s’skam me t’harrue
Derisa të mbaroi dhe nata

Lundro ti n’kujtime t’mia
Sikur anijet nëpër dete
Kur në mue hyn mërzia
Nëpër brigjet e kësaj jete

Ti nuk e din çka asht idhnimi
Përveç n’kohën kur unë t’kujtoi
Qysh atëherë m’kap trishtimi
Gjithmonë nga jeta s’të largoi

Ti je buzëqeshje ledhatuese
Ndjenja ma e mirë e lumturisë
Në çdo moment je drithëruese
N’kohërat e arta t’dashurisë

Ti që nuk e di çka asht trishtimi
Në errësirën e kësaj jete
Qysh atëherë m’shfaqet gëzimi
N’mendjen time çdo herë ti mbete

Sikur dhimbja që s’e vret veten
As oqeanet që nuk fundosen
Je diell që e ngrohë vetë jetën
Mbi jetën tonë hirësitë vendosen.

 

Autore: Argjira (Ari) Ukimeri
MR.SC. Pedagoge
Qershor 2022, Prizren

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button